Finamo: Nie zabierajcie nam kredytów preferencyjnych

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
rozwiń więcej
Firma doradztwa finansowego Finamo zdecydowanie sprzeciwia się wprowadzeniu znaczących zmian w funkcjonowaniu kredytów mieszkaniowych z programu „Rodzina na swoim”. Takie działanie niesie ze sobą duże ryzyko znacznego ograniczenia dostępności programu. Popiera natomiast rozszerzenie grupy beneficjentów o osoby samotne.

Kredyt w ramach programu „b” od początku roku zaciągnęło już ponad 10 tys. osób. Jest to najbardziej dotykalny znak tego, że program ten się sprawdza. Co ważne jest to jedyny w ciągu ostatnich 20 lat pogram pomagający w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych Polaków, który naprawdę zadziałał. Warto postawić sobie pytanie czy jesteśmy gotowi by to zaprzepaścić?

Niestety każda próba ustawowej zmiany w programie wiąże się z ryzkiem jego zepsucia. Pamiętajmy, że sam program obecnego kształtu nabrał dopiero dwa lata po uchwaleniu pierwszej wersji ustawy i po dwóch jej nowelizacjach. By Polacy na poważnie się nim zainteresowali, potrzebny był jeszcze kryzys finansowy, który wywrócił cały rynek kredytów hipotecznych.

W obecnej sytuacji nie powinno się dokonywać żadnych znaczących zmian w programie. Dotyczy to przede wszystkim postulowanej przez pewne środowiska zmiany sposobu wypłaty dopłat. Z doświadczenia doradców Finamo wynika, że kredyt z dopłatami wypłacanymi tylko przy przekroczeniu pewnego pułapu oprocentowania, spotkałby się z mniejszym zainteresowaniem Polaków, niż obecny system, w którym dopłaty są gwarantowane przez pierwsze 8 lat spłaty.

Ogromną dezaprobatę budzi też postulat ograniczenia programu tylko do zakupu mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. Pomysł wydaje się tak niedorzeczny, że nie ma nawet sensu przedstawiania argumentów przeciwko niemu. Nie można zapominać, że został on wysunięty przez Polski Związek Firm Deweloperskich, czyli stronę najbardziej zainteresowaną wprowadzeniem takiego rozwiązania. Ten pomył świadczy przede wszystkim o skali problemów, z jakimi musi dziś radzić sobie branża deweloperska, nie zaś o trosce jego autorów o możliwość zaspokojenia przez Polaków ich potrzeb mieszkaniowych.

Od dłuższego czasu Finamo popiera natomiast rozszerzenie programu o osoby samotne, które dziś nie mogą z niego korzystać. Utwierdzają w tym liczne doniesienia prasowe o małżeństwach zawieranych w celu zaciągnięcia kredytu „Rodzina na swoim”. To samo tyczy się limitów cen w otoczeniu dużych miast. Są to obecnie jedyne obszary, gdzie program nie działa. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie limitów cen z poziomu miast i województw na poziom poszczególnych powiatów. W razie, gdyby to było utrudnione powinno się wprowadzić jeden - wysoki limit dla terenu całej Polski.

Dokonywanie radykalnych zmian sprawi, że program „Rodzina na swoim” ponownie stanie się martwym programem, niedostępnym dla zwykłego obywatela. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ograniczona zmiana ustawy, która wprowadzi tylko kilka modyfikacji, jeszcze zwiększających dostępność tego produktu.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...