Rynek nieruchomości – oceny i prognozy

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
rynek nieruchomości / Fotolia
Pierwsza połowa roku już za nami, jednak wciąż trudno jednoznacznie przewidzieć, jaka dla rynku nieruchomości będzie dalsza część 2013 roku. Bez wątpienia echa bańki cenowej z lat 2003-2008 przeminęły do reszty. Podsycane przez lata wyobrażenia o nieustannym wzroście cen mieszkań przybrały obecnie tendencję odwrotną – przeważają głosy, że przez kolejne 5-10 lat czeka nas raczej trend spadkowy.

Mając na uwadze prawidłowość, że każdy trend kiedyś się kończy, warto zachować pewien dystans do powszechnie rozgłaszanych opini, bowiem taki stan rzeczy na rynku nieruchomości może okazać się dobrym momentem na znalezienie ciekawej opcji zakupu.

Wyczuwanie dołka na danym rynku zawsze przypomina łapanie spadającego noża i stanowi znaczne ryzyko. Jeżeli więc motywacją do zakupu nieruchomości jest wyłącznie chęć wychwycenia najniższego stanu cen, to nie można się dziwić kilku skaleczeniom.

Rynek nieruchomości niewątpliwie jednak zmienia się na naszych oczach. Gdyby nawet nie wierzyć w wewnętrzną wartość każdego aktywa, wystarczy porównać liczby dotyczące popytu i podaży – podstawowych wskaźników kształtujących ceny na każdym rynku.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych - czerwiec 2013

Po latach nieustającego wzrostu od kilku miesięcy nieuchronnie zmniejsza się liczba nowych mieszkań oddanych do użytkowania. Dodatkowo ilość inwestycji rozpoczętych przez deweloperów jest o ¼ mniejsza, niż przed rokiem, a liczba wydanych pozwoleń na budowę od początku roku spadła  o ponad 26% (Dane GUS). Fakt spadkowego trendu podaży nieruchomości wydaje się dziś niepodważalny.

Warto jednak przyjrzeć się także stronie popytowej. Tutaj sytuacja zależna jest oczywiście od stanu makroekonomicznego gospodarki (wysokości wynagrodzeń, bezrobocia, dynamiki PKB), ale ostatecznym wskaźnikiem jest niewątpliwie koszt kapitału, czyli oprocentowania kredytów. Decyzją Rady Polityki Pieniężnej już kilkakrotnie w tym roku spadły stopy procentowe, które wpływają na WIBOR, czyli podstawowy składnik oprocentowania a tym samym na wysokośś rat kredytobiorców.

Elementem, który może odroczyć przyrastające zapotrzebowanie mieszkaniowe, jest rządowy program wsparcia dla kupujących nieruchomości – Mieszkanie dla Młodych. Ze względu na medialność projektu, liczne grono młodych nabywców może dać się przekonać do odłożenia swoich planów do 2014 roku, gdy otrzymają szansę na dopłatę w wysokości 10, 15, a nawet 20% do transakcji. Taka sytuacja może jednak dodatkowo uwydatnić spadającą krzywą cen nieruchomości. Jeśli większość „Młodych” zacznie rezerwować nieruchomości w IV kwartale tego roku, aby zakupić je na początku przyszłego roku, największa stagnacja na rynku przypadnie prawdopodobnie na III kwartał 2013. Może to stworzyć korzystne warunki dla osób, które zakupu chcą dokonać za gotówkę lub do programu dopłat po prostu się nie kwalifikują.

Zobacz: Stopy NBP spadają, kredytobiorcy się cieszą

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...