Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Zaciągając kredyt hipoteczny w promocji, musimy mieć świadomość, że każde niedopatrzenie może kosztować nas powrót do standardowej oferty. / inforCMS
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów hipotecznych w promocji. Co jest najistotniejsze dla klienta? Brak prowizji, niska marża czy szybka decyzja kredytowa? Eksperci finansowi radzą, na co zwrócić uwagę, zadłużając się w banku.

Uwaga na przypisy i szczegółowe warunki promocji

Oferty specjalne produktów i usług bankowych komunikowane są w niemalże perfekcyjny sposób. Zawsze instytucje finansowe eksponują te parametry, które uważają za najbardziej istotne ze swojego punktu widzenia. Mniej spektakularne atrybuty ofert zazwyczaj zamieszczane są jedynie w szczegółowym opisie promocji lub przypisie „pod gwiazdką”. Sprawdźmy, na co zwrócić największą uwagę, porównując poszczególne propozycje banków.

Najatrakcyjniejsze oferty na rynku

• BNP Paribas Fortis wymaga posiadania, przynajmniej przez okres 5 lat, otwartego rachunku osobistego w odpowiednim pakiecie oraz comiesięcznego zasilania go kwotą nie niższą niż 1% udzielonego kredytu! Jeżeli w przeciągu pierwszych 60 miesięcy od daty uruchomienia kredytu zamknięty zostanie ROR lub wpływy będą niższe niż wymagano podczas podpisywania umowy, nastąpi podwyższenie marży kredytu o 1,2 pp., bez możliwości przywrócenia promocyjnych warunków kredytowania;

Interesuje Cie kredyt hipoteczny? Sprawdź najlepsze oferty!

• eurobank warunkuje obniżenie wysokości marży kredytu od dodatkowych zobowiązań, takich jak założenie konta wraz z regularnymi wpływami wynagrodzenia, zakup karty kredytowej, przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, założenie lokaty lub zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Jeśli bank, monitorując wypełnianie określonych zobowiązań, stwierdzi, że niedotrzymane zostały warunki obniżenia marzy, wówczas nastąpi zmiana warunków cenowych kredytu na standardowe;
• Lukas Bank uzależnia przyznanie o 1000 zł niższej prowizji za udzielenie kredytu od tego, czy instytucja wyda decyzję w sprawie wysokości maksymalnej, dostępnej dla danego klienta kwoty kredytu w terminie jednego dnia roboczego. W przypadku otrzymania negatywnej decyzji finansowej klient nie jest uprawniony do otrzymania obniżonej prowizji;
• DnB Nord obcina prowizję do zera za przedterminową spłatę kredytu oraz obniża wysokość marży dla kredytów w EUR w przypadku zakupu ubezpieczenia w odpowiednim pakiecie i otwarcia ROR, zasilanego systematycznymi wpływami. Jeśli klient nie dotrzyma tych warunków, wówczas automatycznie godzi się on na zmianę warunków kredytuowania na standardowe.

Sprawdź aktualny ranking kredytów w PLN na 100% ltv

Regulamin promocji tylko dla wybranych

Na najkorzystniejsze warunki cenowe kredytów hipotecznych mogą liczyć tylko wybrani klienci. Takie wnioski nasuwają się po analizie szczegółowych postanowień regulaminów ofert specjalnych. Czy jednak stawiane przed klientami warunki są trudne do zrealizowania? Otóż nie!

Czy łatwo jest spełnić wymagania banku?

• zazwyczaj i tak otwieramy konto w banku, w którym zaciągamy kredyt – tak, aby jego spłata była możliwie szybka i tania;
• ustanowienie przekazywania wynagrodzenia na takie konto wydaje się zatem oczywiste;
• zakup karty kredytowej może okazać się przydatny w razie nieprzewidzianych wydatków, których nie uwzględnialiśmy wcześniej w swoim budżecie;
• przystąpienie do ubezpieczenia tylko podnosi nasz komfort i przydaje się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem – bezpieczeństwa nigdy dość.

Dyscyplina to podstawa

Decydując się na skorzystanie z wybranej oferty promocyjnej kredytu hipotecznego, należy pamiętać o tym, że może być konieczne spełnienie przez nas pewnych wymagań banku. Wystarczy raz nie zapewnić wpływów w odpowiedniej wysokości i już warunki naszego kredytu zostaną przywrócone do standardowego poziomu. Takie obostrzenia wymagają od nas dyscypliny i pilnowania domowych finansów na bieżąco, tak aby uniknąć „przykrej” niespodzianki. Czego jednak Polak nie jest w stanie zrobić, aby zapłacić mniej za swoje marzenia o własnej nieruchomości? Naprawdę wiele – warto jednak działać rozsądnie i z głową.

Eksperci TotalMoney.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...