Jak wybrać kredyt gotówkowy

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
rozwiń więcej
inforCMS
Kredyt gotówkowy to obecnie jeden z najpopularniejszych bankowych produktów. Jego główną zaletą jest szybkość oraz łatwość uzyskania. Oba te parametry w ostatnim czasie jeszcze się polepszyły. Banki chcą nam pożyczać coraz więcej pieniędzy, żądając przy tym coraz mniejszych zabezpieczeń.

Standardem w większości banków jest udzielenie kredytu bez zabezpieczeń, tylko niektóre wymagają weksla in blanco. Kiedyś banki bardzo często wymagały poręczycieli (zwanych też żyrantami), obecnie jest to wymagane w przypadku kredytów na najwyższe kwoty. Niektóre banki mogą bez zabezpieczeń pożyczyć nam nawet 150 tys. zł.

Skraca się także czas, jaki zabiera bankom analiza wniosku o kredyt. Kiedyś uzyskanie kredytu trwało co najmniej 7 dni. Obecnie niektóre z banków chwalą się, że są w stanie zanalizować wniosek klienta w 15 minut. Tak robi na przykład Lukas Bank, jednak nie informuje o tym, że kredytu w 15 minut może udzielić tylko osobie, która już kiedyś korzystała z jego kredytu gotówkowego lub ratalnego.

Najczęściej rozpatrzenie wniosku zajmuje bankowi od 48 do 72 godzin. Banki bardzo starają się konkurować z systemami kredytów ratalnych, które potrafią udzielać kredytów w ciągu kilkudziesięciu minut (np. w hipermarketach). Pamiętajmy jednak, że kredyty które można szybko zdobyć to najczęściej jedne z najdroższych na rynku.

Szybka weryfikacja wniosku kredytowego wiąże się z większym ryzykiem dla banku, co ten zrekompensuje sobie wyższymi odsetkami. Jeśli to możliwe powinniśmy unikać zaciągania kredytów w marketach, tam najczęściej oferowane są drogie kredyty.

Aby uzyskać kredyt konieczne jest posiadanie stałych dochodów. Banki tak bardzo obniżyły jednak wymagania, że kredyt otrzyma każda osoba, która posiada stałą pracę, bez względu na posiadane dochody. Coraz częściej banki rezygnują też z konieczności przedstawiania im zaświadczeń o dochodach.

W wielu wypadkach obecnie wystarczy jedynie oświadczenie klienta o zarobkach. Dzieje się tak, bo banki coraz częstej zadowalają się danymi na temat klienta zgromadzonymi w Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie tam zbierane są informacje o wszystkich spłacanych i spłaconych przez klienta kredytach. Jeśli w tej bazie znajdzie się informacja, że klient spóźnił się ze spłatą raty kredytu o ponad 30 dni, może to uniemożliwić mu przez kilka lat zaciągnięcie innych kredytów.

Wybierając kredyt gotówkowy zawsze powinniśmy sprawdzić oferty co najmniej kilku banków. Najlepiej robiąc to porównywać tzw. całkowity koszt kredytu. Każdy bank lub inna instytucja oferująca kredyt jest zobowiązana podać nam całkowity jego koszt.

Całkowity koszt to pełna suma wszystkich kosztów związanych z kredytem. Składa się z oprocentowania, prowizji i ewentualnie kosztu ubezpieczenia kredytu lub dodatkowych opłat. Wybierać powinniśmy zatem kredyt o najmniejszym całkowitym koszcie. Różnice całkowitego kosztu pomiędzy różnymi bankami mogą być duże. W przypadku kredytu na 10 tys. zł najtańszy kredyt może być 3 razy tańszy od najdroższego.

Powinniśmy także uważać na reklamy kredytów gotówkowych. Warto wiedzieć, że banki na wszystkich swoich materiałach promocyjnych posługują się nominalną stopą procentową. Rzeczywiste oprocentowanie jest o kilka a czasem nawet kilkanaście punktów wyższe.

Uważać trzeba także w przypadku kredytów ratalnych w sklepach. Powszechną praktyką w ich przypadku jest nadużywanie pojęcia „raty 0%”. Niestety tylko nieliczne z takich ofert są rzeczywiście pozbawione dodatkowych kosztów. W większości przypadków suma miesięcznych rat jest równa cenie kupowanego towaru, z tym, że klient w momencie zakup musi zapłacić prowizję równą pierwszej racie.

Porównaj oferty banków

Moja firma
Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów
28 wrz 2024

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą
27 wrz 2024

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?
26 wrz 2024

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie
26 wrz 2024

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]
25 wrz 2024

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie
24 wrz 2024

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]
25 wrz 2024

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025
28 wrz 2024

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

pokaż więcej
Proszę czekać...