Na jakich zasadach można zaciągnąć kredyt studencki?

Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
rozwiń więcej
Jak dotąd kilkanaście tysięcy Polaków zaciągnęło kredyt studencki.
Nie każdy student zdaje sobie sprawę z tego, że może zaciągnąć pożyczkę na okres nauki. Czy ta forma finansowania jest warta uwagi? Ekspert wyjaśnia, na jakich zasadach można wziąć kredyt studencki.

Informacje o kredycie powinny zostać udzielone studentom na uczelniach. Winny one trafić zwłaszcza do studentów, słuchaczy oraz doktorantów, będących na pierwszym roku studiów. Jednak najwięcej konkretów można uzyskać w oddziałach banków, udzielających tego typu kredytów. Poniżej została przedstawione dane, przydatne dla osób, które chciałyby podjąć decyzję w tej kwestii.

W Polsce idea kredytu studenckiego została wprowadzona w życie w 1998 roku. Celem jej twórców było zwiększenie dostępu do szkolnictwa wyższego dla osób niezamożnych. System tego typu kredytów stanowi dopełnienie innych form pomocy materialnej, skierowanej do studentów szkół wyższych. Kredytów studenckich udzielają banki komercyjne, a dopłata do oprocentowania odbywa się z budżetu państwa. Przed 1998 rokiem student mógł skorzystać jedynie z takich pomocy materialnych jak stypendia naukowe i socjalne oraz zapomogi.

Komu przysługuje kredyt?

Aby ubiegać się o przyznanie kredytu, należy spełnić kilka warunków. Podstawowym jest rozpoczęcie studiów wyższych przed ukończeniem 25 roku życia. Nie ma znaczenia typ uczelni (państwowa czy niepubliczna), ani tryb studiów (dzienne, wieczorowe, zaoczne). Od 2004 roku, w związku ze zmianami w przepisach, dotyczących tego typu kredytów, dodatkowo mogą ubiegać się o nie studenci studiów doktoranckich oraz studenci i słuchacze w cywilu uczelni wojskowych, takich jak WAT czy AON.

Dowiedz się także: Które banki oferują kredyt na SMS-a?

W pierwszej kolejności kredyty uzyskują Ci, których sytuacja materialna jest najtrudniejsza. Każdego roku zostaje określana maksymalna kwota dochodu na członka rodziny, która uprawnia do uzyskania finansowania. Maksymalna stawka dochodu na osobę z roku na rok jest coraz wyższa. W roku akademickim 2008/2009 wynosiła ona 2500 zł. Procedura wygląda tak, iż w pierwszej kolejności należy złożyć wnioski i dokumenty, potem zaś otrzymuje się informację, czy spełnione zostały warunki, dotyczące progu dochodu.

Tabela: Kredyty studenckie w liczbach

Wypłata, spłata i umorzenie kredytu

Kredyt przyznawany jest na czas trwania studiów. W przypadku studiów wyższych jest on wypłacany maksymalnie przez 6 lat, studenci studiów doktoranckich mogą z niego korzystać przez 4 lata. Student otrzymuje pieniądze przez 10 miesięcy w roku akademickim. Ma możliwość wyboru transzy: 400 zł lub 600 zł

Spłacanie kredytu należy zacząć po upływie 2 lat od zakończenia studiów. Liczba spłacanych rat kredytu studenckiego zawsze stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu. Sprawia to, że jedna rata wynosi o wiele mniej niż miesięczna wysokość wypłacanej studentowi transzy. Wysokość oprocentowania takiego kredytu jest równa połowie stopy redyskontowej NBP (aktualnie stopa ta wynosi 4,25 proc.) i zmienia się wraz z jej zmianami. Kwota ta może zostać pomniejszona do 20 proc. Miesięcznego dochodu, uzyskiwanego przez kredytobiorcę.

Polecamy serwis: Lokaty

Istnieje możliwość obniżenia kwoty kredytu studenckiego do spłacenia. Studenci, którzy znaleźli się w gronie 5 proc. absolwentów uczelni z najwyższym wynikiem końcowym, mogą liczyć na umorzenie kredytu w 20 proc. W jeszcze większym stopniu lub nawet w całości student może zostać zwolniony z obowiązku spłaty kredytu przez wzgląd na ciężką sytuację życiową, spowodowaną wypadkiem lub poważną chorobą. O umorzenie pożyczki mogą również się starać osoby niepełnosprawne.

Banki, które udzielają kredytów studenckich

Jak wynika z powyższej tabeli, liczba banków, w których można uzyskać kredyt studencki, zmniejszyła się. Obecnie tego rodzaju finansowanie udzielają następujące instytucje:

1. PKO Bank Polski S.A,
2. Bank PEKAO S.A.,
3. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A,
4. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
5. Mazowiecki Bank Regionalny SA

W każdym z wymienionych banków mogą obowiązywać inne warunki poręczeń i zabezpieczeń, toteż rada dla tych, którzy planują zaciągnąć taką pożyczkę, jest następująca: warto udać się do każdej z wymienionych instytucji po szczegółowe informacje.

Paweł Puchalski

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...