Jaki kredyt dla nauczyciela?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Standardowo minimalny staż pracy w przypadku wnioskujących o kredyt, którzy mają umowę o pracę wynosi trzy miesiące.
Banki nie mają specjalnych ofert kredytu mieszkaniowego dla nauczycieli. Ta grupa zawodowa może w niektórych bankach liczyć co najwyżej na bardziej atrakcyjną ofertę pożyczki gotówkowej. W bardziej liberalny sposób banki podchodzą do formy zatrudniania nauczycieli.

Tylko pojedyncze oferty specjalne

Niektóre banki mają dla tej grupy zawodowej specjalną ofertę pożyczki gotówkowej. W Lukas Banku nauczyciele mogą otrzymać obniżone oprocentowanie, podobnie, jak w Banku Pocztowym, w którym oferta adresowana jest do pracowników oświaty różnych szczebli (od żłobka do uniwersytetu). DnB Nord proponuje pożyczkę gotówkową na bardziej atrakcyjnych warunkach dla wybranych grup zawodowych, w tym nauczycieli akademickich. Mogą z niej skorzystać tylko osoby osiągające dochody na poziomie przynajmniej 5 tys. zł netto.

Można więc powiedzieć, że specjalnych ofert produktów bankowych dla nauczycieli – poza pojedynczymi przypadkami – w zasadzie nie ma. Pewnym pocieszeniem może być tylko fakt, że banki bardziej ulgowo traktują osoby wykonujące ten zawód przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy. Chodzi o bardziej liberalne podejście do kwestii okresu zatrudnienia.

Zobacz: Dlaczego debet w koncie i lokata terminowa biją rekordy popularności?

Ulgowe podejście do okresu zatrudnienia

Standardowo minimalny staż pracy w przypadku wnioskujących o kredyt, którzy mają umowę o pracę wynosi trzy miesiące, chociaż niektóre banki gotowe są udzielić kredytu już po miesiącu pracy, aczkolwiek mogą w takim wypadku wymagać ciągłości zatrudnienia przynajmniej przez rok. Poza tym, wymagają zwykle, aby umowa o pracę na czas określony, nie wygasała wcześniej niż przed upływem 6-12 miesięcy od momentu ubiegania się o kredyt. BNP Paribas Fortis wymaga jednak co najmniej 5 lat wprzód, a Bank Pocztowy stawia warunek, że umowa nie może wygasać przed upływem ostatecznego terminu spłaty kredytu.

Tymczasem w przypadku nauczycieli powszechne jest zatrudnianie na czas określony, na rok albo 10 miesięcy (zastępstwo). Dotyczy to w szczególności niższych stopni zawodowych. W sumie stopni jest cztery: stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Osiągnięcie kolejnego stopnia zawodowego wymaga odpowiedniego stażu pracy, odbycia szkoleń czy studiów podyplomowych.

Gdyby standardowe zasady dotyczące okresu zatrudnienia były stosowane wobec nauczycieli, przynajmniej w części banków nie mieliby oni szans na kredyt mieszkaniowy. Banki robią jednak dla tej grupy zawodowej odstępstwa. Przykładowo, zarówno BNP Paribas Fortis, jak Bank Pocztowy deklarują, że honorują umowy zawarte na rok.

Zobacz serwis: Kredyt konsumencki

Lepsza spłacalność kredytów?

Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że nauczyciele są dosyć „lubianą” przez banki grupą zawodową. Po pierwsze sfera budżetowa, zwłaszcza w okresie kryzysu, traktowana jest jako bezpieczniejsze miejsce pracy niż sektor prywatny, a przynajmniej niektóre jego branże, szczególnie dotknięte upadłościami czy zwolnieniami grupowymi. Poza tym, przynajmniej część banków, np. wspomniany już BNP Paribas Fortis, otwarcie deklaruje, że spłacalność kredytów wśród nauczycieli jest lepsza niż w przypadku innych grup zawodowych.

Z ankiety przeprowadzonej wśród doradców finansowych Home Broker wynika, że nauczyciele ubiegający się o kredyt mieszkaniowy rzadziej niż inne grupy zawodowe otrzymują nieuzasadnioną decyzję odmowną w sytuacji, gdy nie wykazują zaległości w BIK, mają zdolność kredytową, a nieruchomość nie budzi zastrzeżeń banku. Takiego zdania jest 31% badanych doradców.
Mimo korzystnej oceny z punktu widzenia ryzyka nauczyciele raczej nie mogą liczyć na preferencyjne warunki cenowe. Według 80% badanych doradców fakt wykonywania tego zawodu nie jest argumentem w negocjacjach cenowych z bankiem.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...