Szykują się zmiany w procedurze administracyjnej

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego. Zmienią się zatem zasady na jakich załatwia się sprawy we wszystkich urzędach.

Kodeks postępowania administracyjnego to ustawa z 1960 roku . Na tej podstawie prowadzone są wszystkie postępowania przed urzędami. To tam określone są zasady wydawania decyzji administracyjnych, sposób ich zaskarżania oraz termin rozpatrywania wniosków. Można powiedzieć, że jest to jedna z najistotniejszych ustaw w naszym kraju.

Zmiany

Obecnie dość często krytykuje się regulacje zawarte w k.p.a. Podnosi się, że postępowania administracyjne toczą się za długo w wyniku czego strony są niepewne swoich praw i obowiązków.

Dlatego też MSWiA postanowiło wyjść naprzeciw tym problemom i opracowało nowelizację kodeksu. Nowelizacja obecnie jest na etapie wstępnych prac. Nie została ona jeszcze zgłoszona Marszałkowi Sejmu a wobec tego nie toczą się nad nią jeszcze prace w parlamencie.

Prawda materialna

Obecnie postępowanie administracyjne opiera się na zasadzie prawdy materialnej. Oznacza to, że urzędnicy muszą ustalić jaki jest stan faktyczny w sprawie. Zgodnie z proponowanymi zmianami to na stronie (stronach) postępowania będzie ciążył obowiązek wykazania faktów.

Więcej uprawnień

Organ administracji powinien rozpatrzyć sprawę w ciągu miesiąca( w wypadku spraw mniejszej wagi) i dwa miesiące (gdy trzeba przeprowadzić skomplikowane postępowanie dowodowe). Jeżeli organ uchybił terminowi strona nie ma większej możliwości dochodzenia swoich praw. Może co prawda zgłosić naruszenie organowi wyższego stopnia ale poza tym nic więcej nie może.

Po nowelizacji k.p.a. ma się to zmienić. Zakłada ona bowiem, że petenci będą mogli skarżyć się do sądu administracyjnego na przewlekłość postępowania.

Przyśpieszenie

Wszystkie zmiany mają na celu przyśpieszenie i usprawnienie postępowania administracyjnego. Nie wypowiadają się natomiast o elektronicznym załatwianiu spraw. Podjęcie takiej problematyki stanowiłoby zapewne rewolucję dla postępowania administracyjnego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...