Gdy liczy się prestiż - Karty kredytowe dla VIP-ów

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
rozwiń więcej
Od kilku lat banki na masową skalę „obdarowują” klientów wszelkiego rodzaju kartami kredytowymi. Przysyłają je „nieproszone” do domu, wydają przy okazji udzielania kredytu, do rachunku oczywiście karta jest niemal „obowiązkowa”.

Do nowej karty, banki przydzielają niewielki choćby limit kredytowy bez sprawdzania zdolności kredytowej klienta i konieczności przedstawiania jakichkolwiek dokumentów, poza dowodem osobistym. Nic dziwnego, bo korzystanie z kart kredytowych to dla nich niezły interes. Kredyt zaciągany za ich pomocą jest albo darmowy albo najdroższy na rynku. Jeśli umiejętnie korzysta się z karty kredytowej, wykorzystując okresy bezodsetkowe, klient zyskuje i wielką wygodę i nie oprocentowany kredyt. Ale wielu też korzysta z niego tak, jak ze zwykłego kredytu, bo „wziąć” go bardzo łatwo. Jednak trzeba za niego słono płacić.

Wśród części klientów pojawiła się moda na posiadanie wielu kart, którymi można „błysnąć”, wyciągając niezbyt dyskretnie portfel w towarzystwie. Jednak są też karty zupełnie innego rodzaju, choć działają tak samo, jak inne. To elitarne karty dla najbogatszych i czasem starannie dobieranych klientów. O te najbardziej elitarne trudno się nawet klientowi ubiegać. To bank wybiera osobę, której chce taką kartę wręczyć. Niby tak samo, jak w przypadku kart „masowych”, ale jakże inaczej.

Gdy liczy się prestiż koszty nie grają tak istotnej roli. Toteż za wydanie i użytkowanie kart dla VIP-ów trzeba sporo zapłacić. Kilkaset złotych rocznie to standard. Zresztą koszty te prestiżowym klientom szybko się zwracają, choćby dzięki możliwości korzystania z wielu dodatkowych usług bardzo ułatwiających życie i oszczędzających czas, a także odciążających od wykonywania wielu technicznych czynności, jak choćby zamówienie stolika w kawiarni, czy biletów do teatru. Dla osób zamożnych nie ma też wielkiego znaczenia wysokość odsetek płaconych od kredytu na karcie. Najczęściej tych odsetek po prostu nigdy nie płacą, korzystając z okresów bezodsetkowych. Prestiżowych kart nie dostają przecież klienci, którzy pieniędzy nie mają. Chodzi tylko o to, by mogli z nich korzystać w dogodny sposób. I do tego właśnie potrzebna im jest nie tylko prestiżowa, ale wygodna w użyciu i wielofunkcyjna karta kredytowa.

W sporządzonym przez nas zestawieniu (w załączniku pod zdjęciem) punkty poszczególnym kartom były przyznawane w nieco odmienny sposób, niż w przypadku kart masowych. Więcej punktów przyznawaliśmy za trudniejszą możliwość uzyskania karty. Jeśli inicjatywę w tej kwestii ma wyłącznie bank, przyznawaliśmy dwa punkty, im karta „powszechniej” dostępna, tym punktacja niższa. Podobnie jeśli chodzi o opłaty. Im wyższe, tym punktów więcej. Przy oprocentowaniu kredytu pozostaliśmy przy tradycyjnej ocenie, czyli im mniejsze, tym lepiej. Największą liczbę punktów przyznawaliśmy za wysokość dostępnego limitu kredytowego oraz wymagania co do wysokości dochodu lub kapitału, posiadanego przez klienta. Zrezygnowaliśmy natomiast z punktowania za usługi dodatkowe, udostępniane przez banki posiadaczom prestiżowych kart. We wszystkich przypadkach są one bardzo zbliżone, zarówno jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia, możliwość zwiększenia limitu kredytowego w nagłych przypadkach, usług typu concierge, rabatów przy zakupach, możliwości korzystania z VIP-owskich saloników w czasie podróży i wielu innych. Ich zakres jest naprawdę bardzo szeroki. Zresztą i cała stawka prezentowanych w zestawieniu kart jest dość wyrównana. Choć różnice w punktacji wydają się spore, to w praktycznym korzystaniu z tych kart aż tak widoczne nie są.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...