Dług na karcie czy kredyt

Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu niemal dwa miesiące. Potem dług już kosztuje.

Umiejętne korzystanie z kart kredytowych ma wiele zalet. Przez półtora miesiąca albo prawie dwa można żyć nie wydając własnej gotówki. Kartami można płacić za wszystkie zakupy i usługi, a nawet regulować rachunki, jeśli złoży się odpowiednie dyspozycje w banku. Karty są też jednak pokusą do wydatków ponad stan i kupowania rzeczy, na które płacąc gotówką byśmy się nie zdecydowali. Można więc łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia, zwłaszcza gdy ma się kilka kart.

Druga karta czy kredyt odnawialny

Większość banków wymaga miesięcznie spłaty 5 proc. zadłużenia. Przy braku gotówki wydaje się więc dobrym rozwiązaniem. Tylko że spłacając kwotę minimalną, spłaca się praktycznie odsetki, a kapitał pozostaje nienaruszony. Korzystając z karty przez kolejnych kilka miesięcy i spłacając tylko sumę wymaganą przez bank, dość szybko można wyczerpać wysokość przyznanego limitu, a wówczas nie tylko nie da się „na kartę” żyć, ale spłacanie rosnących „rat” będzie coraz trudniejsze.

zobacz też serwis:Kredyty

Najgorszym rozwiązaniem problemu jest złożenie wniosku o kolejną kartę z takim samym oprocentowaniem i większym limitem, do czego banki będą zachęcały. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że dość szybko zadłużenie będzie się zwiększać, a historia zacznie się powtarzać. Znaczenie lepszym wyjściem z takiej sytuacji jest wzięcie kredytu odnawialnego w koncie osobistym, który będzie znacznie tańszy.

Karta za kartę

Wyścig banków o klienta można jednak wykorzystać posiadając bardzo zadłużoną kartę kredytową o wysokim oprocentowaniu. Wiele banków oferuje bowiem promocje polegające na przeniesieniu zadłużenia karty kredytowej z innego banku. W ten sposób zamiast spłacać kartę, której oprocentowanie wynosi 19 lub 23 proc., można uzyskać kartę z oprocentowaniem nawet 9,9 proc.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na okres promocyjny. Często trwa on bowiem zaledwie 6 miesięcy, a po tym czasie oprocentowanie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Jeżeli nie zdąży się spłacić całego długu w czasie promocji, lepiej wybrać kartę z oprocentowaniem np. 13 lub 15 proc., i mieć pewność, że nie zmieni się ono drastycznie po kilku miesiącach.

Wybierz kartę kredytową

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...