Korzyści z przeniesienia karty do innego banku

Jerzy Węglarz
rozwiń więcej
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Zmieniając kartę kredytową warto skorzystać z opcji przeniesienia. Zachęca do tego uproszczona procedura i mniejsza liczba potrzebnych dokumentów – wynika z analizy firmy Expander. Wiele banków przygotowuje ponadto ciekawe promocje – można liczyć na niższe oprocentowanie w ciągu pierwszego roku.

Osoby, które nie są zadowolone ze swojej karty kredytowej, mogą w prosty sposób przenieść jej rachunek do innego banku. Banki stosują różnego rodzaju ułatwienia i promocje zachęcające do rezygnacji ze starej karty na rzecz nowej. Nową kartę banki wyposażają w taki sam, a czasem nawet nieco większy limit kredytowy, niż posiada obecna karta. W takiej procedurze bank polega bowiem na wyliczeniu zdolności kredytowej dokonanej przez swojego poprzednika. Jeśli na starej karcie jest zadłużenie, którego klient nie chce od razu spłacać, to często istnie możliwość przeniesienia tego zadłużenia na nową kartę. Bank wydający nowy „plastik” spłaca w takiej sytuacji zadłużenie na starej karcie, a klient reguluje tę kwotę regulował już na karcie nowej.

Podstawową zaletą przeniesienia, w porównaniu ze standardową procedurą ubiegania się o kartę, jest uproszczona i przyspieszona procedura jej przyznania. Różnica w procesie polega przede wszystkim polega na tym, że przy wniosku o przeniesienie klient zwykle nie musi przedstawiać zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów. Najczęściej wystarczą wyciągi wydane do starej karty kredytowej. Na nich znajduje się bowiem informacja o wysokości przyznanego i wykorzystanego limitu kredytowego. Jest to o tyle istotne, że zwykle klient otrzymuje taką samą wysokość kredytu, jak na karcie przenoszonej.

Promocyjne oprocentowanie

Przenosząc kartę można jednak zwykle uzyskać korzystniejsze warunki niż składając standardowy wniosek. Z analizy Expandera wynika jednak, że obniżone oprocentowanie obowiązuje zwykle tylko kilka miesięcy, po których wraca do standardowego poziomu. Najdłużej, bo aż 12 miesięcy, z promocyjnych warunków mogą korzystać klienci przenoszący karty do Kredyt Banku i Multibanku. W tym pierwszym oprocentowanie operacji bezgotówkowych jest obniżane do 9,99%, a w drugim do 9,90%. Zdarzają się również oferty, w których bank obniża oprocentowanie do zera. Tak jest w mBanku i Getin Banku. Promocja trwa jednak tylko 3 miesiące. Ponadto obniżki oprocentowania dla przenoszonych kart stosuje również Alior Bank (obniżka o połowę na 6 miesięcy) oraz PKO BP (9,90% przez 6 miesięcy).

Ciekawy chwyt Getin Banku

Klienci powinni jednak dokładnie sprawdzać warunki promocji. Przykładowo, Getin Bank zapewnia, że osobom przenoszącym kartę zaoferuje o 1 pkt proc. niższe oprocentowanie niż na starej karcie. Brzmi dobrze. Na stronie internetowej, gdzie można o tym przeczytać bank nie podaje jednak, że oprocentowanie na nowej karcie nie może być niższe niż 18%. Jeśli więc klient będzie przenosił kartę z oprocentowaniem wynoszącym np. 19,90%, to uzyska oprocentowanie 18,90%. Tymczasem gdyby ubiegał się na normalnych warunkach (nie na zasadzie przeniesienia) o kartę Visa Silver w Getin Banku, otrzymałby oprocentowanie na poziomie 18%, czyli niższe.

Promocje obniżające oprocentowanie po przeniesieniu karty

Nazwa banku

Nazwa karty

Warunki promocyjne

Alior Bank

MasterCard Silver

oprocentowanie operacji bezgotówkowych jest obniżone o połowę przez 6 miesięcy

Getin Bank

Visa Silver

3 m-ce bez odsetek na transakcje bezgotówkowe. O 1 pkt. proc. niższe oprocentowanie na transakcje gotówkowe i bezgotówkowe, nie niższe niż 18% - bezterminowo

Kredyt Bank

Visa Classic

oprocentowanie 9,99% dla transakcji bezgotówkowych przez 12 miesięcy

MultiBank

Visa Credit

oprocentowanie 9,90% przez pierwsze 12 miesięcy

mBank

Visa Classic

oprocentowanie 0% przez pierwsze 3 miesiące

Bank Millennium

Millennium Visa

Oprocentowanie 9,90%, ale tylko dla transakcji spłaty zadłużenia zaciągniętego w innym banku

PKO BP

Srebrna Karta Kredytowa

Oprocentowanie 9,99% przez 6 miesięcy

Przenosząc kartę można podwyższyć limit kredytu

Przenosząc się do innego banku klient zwykle otrzymuje limit kredytowy w takiej samej wysokości, jak na starej karcie. Pięć banków jest jednak gotowych przyznać wyższy limit. W Getin Banku o 30%, a w Allianz Banku, Multibanku, Banku Millennium i Polanku –o 20%. Wyższą kwotę limitu kredytowego można oczywiście uzyskać w każdym banku, jeśli poprzedni limit nie w pełni wykorzystywał zdolność kredytową wnioskodawcy. Podobnie będzie, jeśli od czasu uzyskania poprzedniej karty zwiększyła się wysokość dochodów wnioskodawcy, a nie wzrosły obciążenia.

Starając się o podwyższenie limitu ponad kwotę oferowaną w ramach przeniesienia trzeba jednak liczyć się z tym, że w takiej sytuacji banki szczegółowo badają zdolność kredytową wnioskodawcy. Mogą więc wymagać przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Ponadto istnieje pewne ryzyko, że mimo dodatkowych formalności limitu i tak nie uda się podnieść. Dotyczy to sytuacji, gdy karta będzie przenoszona z banku, który stosunkowo liberalnie oblicza zdolność kredytową, do takiego który jest w tym zakresie ostrożny.

Wyciągi nie zawsze wystarczą

Udając się do banku, by złożyć wniosek o przeniesienie rachunku karty trzeba ze sobą zabrać wyciągi ze starej karty. W zależności od banku może to być tylko ostatni (np. PKO BP, Polbank) lub trzy ostatnie wyciągi (np. Millennium, Bank BPH). Oprócz tego zawsze niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości, a niekiedy nawet dwóch, jak np. w PKO BP. Oprócz tego bank może wymagać podpisania oświadczenia, w którym klient deklaruje wysokość osiąganych dochodów. Teoretycznie klient może w nim napisać dowolna kwotę. Nie warto jednak swoich dochodów zawyżać, gdyż banki kontaktują się z pracodawcą i potwierdzają takie informacje. Może być również wymagane przedstawienie wyciągu z konta bankowego. Nie wszystkie stosują uproszczoną procedurę przeniesienia karty. Tak jest np. w Banku Nordea czy Raiffeisen Banku, które co prawda umożliwią przenoszenie karty, ale nie stosują w tym przypadku uproszczonej procedury.

Możliwość przeniesienia karty kredytowej w poszczególnych bankach

 Nazwa banku

Możliwość przeniesienia karty

Promocyjne warunki

Uproszczona procedura

Wyższy limit

Alior

Tak

Tak

Tak

 

Allianz

Tak

Tak

Tak

o 20%

BZ WBK

Tak

Tak

Tak

 

Getin Bank

Tak

Tak

Tak

o 30%

Kredyt bank

Tak

Tak

Tak

 

mBank

Tak

Tak

Tak

 

Multibank

Tak

Tak

Tak

o 20%

BOŚ

Tak

Nie

Tak

 

BPH

Tak

Nie

Tak

 

ING

Tak

Nie

Tak

 

Millennium

Tak

Nie

Tak

o 20%

Polbank

Tak

Nie

Tak

o 20%

PKO BP

Tak

Tak

Nie

 

Nordea

Tak

Nie

Nie

 

Raiffeisen

Tak

Nie

Nie

 

Toyota

Tak

Nie

Nie

 

AIG Bank

Nie

Nie

Nie

 

BGŻ

Nie

Nie

Nie

 

Citi Handlowy

Nie

Nie

Nie

 

Deutsche Bank

Nie

Nie

Nie

 

DnB Nord

Nie

Nie

Nie

 

Euro Bank

Nie

Nie

Nie

 

Fortis

Nie

Nie

Nie

 

GE Money

Nie

Nie

Nie

 

Lukas

Nie

Nie

Nie

 

Pekao

Nie

Nie

Nie

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...