Podział kart płatniczych

Bankowe karty płatnicze dzielą się na karty: bankomatowe, debetowe, obciążeniowe, kredytowe i przedpłacone.

Karty bankomatowe

Karta bankomatowa służy do wypłat gotówki w bankomatach. Przy jej pomocy można jednak nie tylko pobrać pieniądze, ale również sprawdzić stan rachunku, wydrukować historię transakcji lub zmienić kod PIN. Nie można nią natomiast płacić, ani nawet doładowywać konta telefonu komórkowego w terminalu. Ponieważ funkcjonalność kart bankomatowych jest ograniczona, banki wydają na ogół karty płatnicze, które pełnią również funkcje karty bankomatowej.

Karty debetowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego. Można nią płacić w punktach handlowo-usługowych do wysokości stanu konta, dostępnego limitu debetowego i kredytu odnawialnego. Można też wypłacać pieniądze z bankomatu. Transakcje są rozliczane zaraz po otrzymaniu przez bank informacji o jej przeprowadzeniu. Oznacza to, że rachunek posiadacza karty, który płacił kartą debetową, będzie od razu obciążony tą kwotą.

Karta wymaga autoryzacji, czyli sprawdzenia autentyczności oraz dostępności środków zgromadzonych na rachunku. W wyniku autoryzacji zakładana jest również blokada wysokości kwoty transakcji, co uniemożliwia przekroczenie salda rachunku.

Karty obciążeniowe

Karta obciążeniowa najczęściej wydawana jest do rachunku bankowego. Jej posiadacz może w ciągu miesiąca przeprowadzać transakcje do wysokości przyznanego mu limitu, niezależnie od kwoty jaka znajduje się na rachunku. Wyznaczonego dnia bank zsumuje wszystkie transakcje i obciąży kwotą transakcji rachunek posiadacza karty. Tego dnia na rachunku muszą się więc znajdować środki w odpowiedniej wysokości. Karta obciążeniowa jest podobna do karty kredytowej, ponieważ jej posiadacz wydaje pieniądze, których nie posiada na rachunku. Różnica polega na tym, że raz w miesiącu trzeba spłacić całe zadłużenie, a nie jego część. W przypadku niespłacenia karta może zostać zablokowana. Są też karty obciążeniowe niepowiązane z rachunkiem bankowym.

Karty kredytowe

Karta kredytowa nie jest związana z kontem osobistym. Bank wydając ją przyznaje limit, w ramach którego posiadacz karty może zawierać transakcje bezgotówkowe i pobierać gotówkę w bankomatach. W dniu rozliczenia, który ma miejsce raz w miesiącu, dług może być spłacony w całości lub tylko w części. Niespłacona kwota będzie stanowiła oprocentowany kredyt. Wysokość kredytowania – wysokość maksymalnego limitu jaki przyznaje bank – uzależniona jest od zarobków klienta. Transakcje bezgotówkowe (płatności w punktach handlowo-usługowych) są bezprowizyjne. Za pobranie gotówki z bankomatu na ogół się płaci. Może to być procent od pobranej sumy lub stała opłata.

Porównaj oferty banków

Karty przedpłacone

Karta przepłacona nazywana jest również kartą wstępnie opłaconą lub elektroniczną portmonetką (ang. Electronic Purse). Można z niej korzystać tylko po uprzednim zasileniu. Działa jak karta telefoniczna lub miejska, z tą różnicą, że jej posiadacz sam decyduje jakiej wysokości kwotę na nią przelać. Karta przedpłacona nie jest powiązana z rachunkiem bankowym. Znakomicie sprawdza się przy płatnościach np. przez Internet.

Karty wirtualne

Karta wirtualna jest stosowana do płatności w sieci, zamówieniach telefonicznych i pocztowych. Aby z niej skorzystać, wystarczy załadować ją wybraną kwotą z własnego konta bankowego. Po dokonaniu transakcji karta wirtualna zostaje opróżniona, dzięki czemu nawet, gdy ktoś pozna jej numer, nie będzie mógł z niej skorzystać.

Kartą wirtualną nie można płacić w zwykłym sklepie, ani wypłacić gotówki z bankomatu.

Karty lojalnościowe

Karty lojalnościowe wiążą ich posiadacza z bankiem lub inną instytucją systemem punktów premiowych przyznawanych za każdą transakcję. Karty takie są często wydawane we współpracy z firmami komercyjnymi (co-branded cards), np. siecią supermarketów, w której posiadacz karty może uzyskać specjalne zniżki, klubami (affinity cards) lub organizacjami społecznymi (charity cards).

Wybierz kartę kredytową

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...