Karty bankowe i klubowe

Karty można podzielić w zależności od nazw wydawców, którzy są skupieni w dwóch międzynarodowych systemach. Visa International, MasterCard i Japan Credit Bureau należą do zdecentralizowanego systemu bankowego. American Express i Diners Club do zcentralizowanego systemu klubowego.

Visa

Największą na świecie organizacją kartową jest Visa International, której prekursorem był Bank of America. Pierwsze karty w systemie Visa były wydane w 1959 roku. Popularność zyskały ze względu na dostępność dla przeciętnych klientów. Dziś wydawane są przez banki jako karty przedpłacone, debetowe, kredytowe i wirtualne. Wszystkie są również dostępne w Polsce – od kart wypukłych Visa Classic, Visa Business, Visa Gold, Visa Platinum i najbardziej prestiżową Visa Infinite po popularne karty Visa Electron, wydawane z paskiem magnetycznym, a przez niektóre banki również z mikroprocesorem.

Od 2006 roku dostępna jest też w Polsce usługa Verified by Visa, która zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dla płatności kartami w Internecie. Polacy mogą również korzystać z najnowszych trendów. PKO Bank Polski wprowadził na rynek kartę Visa Mini o wymiarach 6,5 x 4 cm i kartę przeźroczystą – Visa Electron Student PKO BP, ING Bank Śląski kartę wycinaną typu pre-paid, a Multibank jako pierwszy kartę z wybranym przez siebie zdjęciem.

MasterCard

MasterCard utworzyło kilka banków w Kaliforni, aby stworzyć konkurencję dla Visy International. MasterCard pierwszy wprowadził na rynek karty z hologramem i karty dla firm. W 1992 roku powstał powiązany z MasterCard Europay Int., który wydawał karty MasterCard w Europie. W 2001 roku nastąpiło połączeni obu firm w MasterCard International. W Polsce dostępne są karty debetowe Maestro, przepłacone MasterCard i Maestro oraz kredytowe: MasterCard Standard, MasterCard Gold, MasterCard Platinum i prestiżowa MasterCard World Signia ze specjalnymi programami rabatowo-premiowym.

JBC

Japan Credit Bureau International jest organizacją, której członkami są tylko banki japońskie, a posiadaczami kart JBC niemal wyłącznie Japończycy. JCB stawia na ekskluzywne traktowanie swoich klientów, oferując im szereg umów z liniami lotniczymi, najpopularniejszymi hotelami i sieciami domów towarowych, w których można liczyć na specjalne zniżki związane z programi Shopping Passport i World hotel service.

W Europie pierwsza karta JCB pojawiła się w 1990 roku. Dziś jest ich wiele: klasyczna, Ladies, J-1, Negus, Ravel, Grande, Gold i Class Card – Corporate.

Porównaj oferty banków

Diners Club

Karty, powstałego w 1950 roku Diners Club, uważane są za wyjątkowo prestiżowe. Przeciętna wartość transakcji przeprowadzanych nimi jest znacznie wyższa od transakcji w innych systemach. W Polsce dostępna jest klasyczna karta prywatna Diners Club, zapewniająca w podróżach zagranicznych kompleksowe ubezpieczenie do 1 mln dolarów, wolny wstęp do saloników VIP na wielu lotniskach na świecie i zniżki w wypożyczalniach samochodów Avis i Hertz. Partnerami w jej wydawaniu są PKO BP, Kredyt Bank i Bank BPH. Diners Club wydaje też w Polsce kartę Diners Club LOT dla osób często podróżujących, która umożliwia zbieranie punktów w programie Miles & More i Diners Club Golf, uprawniającą do zniżek na polach golfowych w Polsce i za granicą.

American Express

American Express jest największą i cieszącą się dużym prestiżem organizacją typu klubowego. W 1958 roku wydała własną kartę płatniczą typu T&E, znaną jako "zieloną" kartę AmEx. Dziś emituje karty w kilku podstawowych wersjach: zieloną – klasyczną, złotą - klasyczną o "podwyższonym standardzie", platynową przyznawaną tylko VIP-om, służbową corporate i kredytową optima. W Polsce oferuje też rozliczane w złotych Karty Korporacyjne przeznaczone dla klientów biznesowych – małych, średnich i dużych firm, działających na terenie Polski.

Wybierz kartę kredytową

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...