Działalność nierejestrowa – firma bez większości formalności

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Działalność nierejestrowa / Shutterstock
Założenie własnej firmy to ciekawa perspektywa jednak przeszkodę stanowi ogrom obowiązków i formalności. Regulacje gospodarcze dają jednak alternatywę – działalność nierejestrowa to mniejsza skala biznesu i nieporównywalnie mniej obowiązków w urzędach.
rozwiń >

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowa jest działalnością zarobkową osoby fizycznej na niewielką skalę. Taka forma uzyskiwania dochodu nie wymaga rejestracji w  Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Działalność nierejestrowa jest dostępna dla osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej.

Ile można zarobić na działalności nierejestrowanej?

Najważniejszym ograniczeniem związanym z działalnością rejestrową jest limit przychodu, który nie może przekroczyć 1505 zł (połowa minimalnego wynagrodzenia w 2022 r.) w jakimkolwiek miesiącu.

Jaki podatek od działalności nierejestrowanej?

W ramach działalności nierejestrowej można liczyć na zwolnienie z podatku VAT ze względu na wartość sprzedaży poniżej 200 000 zł rocznie. Niektóre kategorie towarów i usług są jednak opodatkowane VAT również w przypadku nieprzekroczenia 200 tys. Przykładowo:

- usługi jubilerskie lub prawnicze

- sprzedaż nowych środków transportu lub wyrobów jubilerskich

Działalność nierejestrowa jest źródłem przychodu powodującym obowiązek podatkowy w zakresie PIT. Konieczne jest zatem złożenie w urzędzie skarbowym formularza PIT-36.

Jak rozliczać przychody w działalności nierejestrowanej?

Przychodem w działalności nierejestrowej są faktycznie otrzymane lub pozostawione do dyspozycji środki będące zapłatą za towar lub usługę. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość przekroczenia w którymkolwiek miesiącu limitu kwotowego. W razie przekroczenia kwoty 1505 PLN należy złożyć wniosek rejestracyjny w CEIDG w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia limitu.

Jak rozliczać koszty uzyskania przychodu w działalności nierejestrowanej?

W zeznaniu rocznym PIT-36 należy wykazać sumę kosztów (które muszą być udokumentowane dowodem zakupu) związanych z działalnością. Zeznanie podatkowe można złożyć papierowo lub elektronicznie. Nie ma obowiązku wpłacania comiesięcznych zaliczek na podatek PIT.

Czy przy działalności nierejestrowanej trzeba płacić ZUS?

Jednym z przywilejów związanych z działalnością nierejestrową jest brak obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (potocznie: składki na ZUS). Nie jest również konieczne posiadanie numerów identyfikacyjnych NIP i REGON.

Obowiązki ewidencyjne

Działalność nierejestrowa zakłada pewien minimalny wymóg ewidencyjny, jakim jest uproszczona ewidencja sprzedaży. Należy wpisać liczbę porządkową, datę sprzedaży, wartość sprzedaży, wartość sprzedaży narastająco. Na żądanie kupującego należy wystawić rachunek lub fakturę.

Należy podkreślić, że nabywca ma status konsumenta. To oznacza, że sprzedawca działający na podstawie działalności nierejestrowej jest związany przepisami dotyczącymi zwrotu lub reklamacji.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...