Sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem czy bez

Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości
rozwiń więcej
Sprzedaż mieszkania nie jest prosta. Niektóre osoby decydują się na skorzystanie z pośrednika, aby załatwił wszystkie sprawy, a inne starają się sprzedać nieruchomość samodzielnie. Co kieruje obiema grupami? Jakie są główne powodu nie korzystania z usług agencji pośrednictwa? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Właściciele wolą sprzedać bezpośrednio

Sprzedaż nieruchomości w obecnych warunkach rynkowych nie należy do łatwych przedsięwzięć. W 2007 roku wystarczyło zamieścić ogłoszenie w jednym serwisie internetowym lub w prasie i po kilku dniach można było podpisywać umowę. Teraz potrzeba na to kilkunastu tygodni, a nawet miesięcy oraz szeregu zabiegów marketingowych. Proces sprzedaży jest czasochłonny i często skomplikowany, ale mimo to 50% osób ankietowanych przez serwis Szybko.pl deklaruje, iż podejmie się sprzedaży samodzielnie. 44% decyduje się od razu na pomoc agencji pośrednictwa, a 6% nie ma sprecyzowanych planów.

Chcą zaoszczędzić i nie ufają pośrednikom

Głównym powodem podjęcia decyzji o samodzielnej sprzedaży jest oszczędność. 89% ankietowanych osób, które rezygnują z usług pośrednika jako główny powód podają chęć uniknięcia płacenia prowizji od transakcji. Wysokość prowizji nie jest regulowana przepisami. Zwyczajowa wysokość to około 3 proc. wartości transakcji, jeżeli pośrednik zawiera umowę z dwiema stronami. Przy umowie na wyłączność, najczęściej jednostronnej prowizja bywa wyższa, ale też nie zawsze. Kwota rzędu kilkunastu tysięcy, którą sprzedający musi wydać na wynagrodzenie pośrednika, jest rzeczywiście wysokim wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że prowizja podlega negocjacji, a w umowie pośrednictwa powinniśmy precyzyjnie określić wymagania, które stawiamy agentowi.

Polecamy także: Tanie mieszkanie

Pieniądze to główny choć nie jedyny powód niechęci do pośredników. W przypadku dużych pieniędzy, które wchodzą w grę przy sprzedaży nieruchomości, dużą rolę odgrywa czynnik psychologiczny. 51% osób zadeklarowało, iż chce samodzielnie kontrolować proces sprzedaży, a 44% przyznaje się do braku zaufania do osób trzecich.

Jednak ostatecznie płacą agentowi kilka tysięcy

Choć współpracę z pośrednikami, od samego początku procesu sprzedaży, deklaruje 44% ankietowanych, to w większości przypadków ostatecznie sprzedający angażuje agenta. Świadczy o tym chociażby odsetek ofert bezpośrednich w serwisach internetowych. Bezpośrednie oferty sprzedaży mieszkań (na przykładzie Warszawy) stanowią 1,4% wszystkich ofert w przypadku serwisu Szybko.pl, na stronie gratka.pl jest ich 0,09%, a w przypadku oferty.net i domiporta.pl ten odsetek wynosi ok. 0,7%. Problemy i długi czas potrzebny na zawarcie transakcji sprzedaży skłaniają ostatecznie właścicieli do zatrudnienia pośrednika.

Oszczędność czasu i bezpieczeństwo transakcji to dwa zasadnicze powody, dla których jesteśmy skłonni poświęcić kilka lub kilkanaście tysięcy z przychodu za sprzedaż nieruchomości. 79% ankietowanych chętnie uniknie załatwiania części formalności oraz wizyt w sądach i urzędach. 61% osób, które decydują się na zatrudnienie pośrednika, z radością zrezygnuje z prezentowania swojej nieruchomości.

Polecamy: ABC Inwestowania

Ankieta wykazuje, że osoby, które świadomie współpracują z pośrednikiem wiedzą, że profesjonalny, licencjonowany pośrednik gwarantuje im bezpieczeństwo transakcji, zarówno dzięki swojej znajomości rynku, jak i ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, które pokrywa szkody w przypadku zawarcia wadliwej umowy sprzedaży. Dodatkowo 1/3 badanych przyznaje, że nie wie jak przygotować nieruchomość na sprzedaż, ani jakie dokumenty są niezbędne aby doprowadzić do transakcji kupna-sprzedaży, a następnie ją zamknąć.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...