Mieszkania nie powinny szybko zdrożeć

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
W najbliższych 12 miesiącach ceny mieszkań powinny wzrosnąć o ok. 3,2%, szacują doradcy Home Broker. Prognoza jest zbliżona do średniej zmiany cen w minionych 12 miesiącach, zatem oznacza kontynuację obecnych tendencji na rynku mieszkaniowym.

Każdy kolejny comiesięczny odczyt wskaźnika przynosi spadek jego wartości. Zmiany nie są co prawda znaczące wskazują jednak, że optymizm doradców Home Broker z początku roku stopniowo przygasa. Wpływ na to ma stabilizacja cen mieszkań w pierwszym półroczu tego roku, wysoka podaż lokali z segmentu o niższym standardzie czy też upusty cenowe stosowane przez deweloperów. W rekordowym styczniu doradcy Home Broker oczekiwali przeciętnego wzrostu cen mieszkań w największych miastach Polski o 5,8%.

Miesiąc

Prognoza zmiany średnich cen mieszkań w następnych 12 miesiącach

10-sty

5,80%

10-lut

5,20%

10-mar

5,10%

10-kwi

4,40%

10-maj

3,60%

10-cze

3,20%

Stabilizacja na rynku

Obecna prognoza, na poziomie 3,2%, oznacza, że doradcy spodziewają się kontynuacji tendencji na rynku mieszkaniowym zaobserwowanych w ostatnich 12 miesiącach. Ceny transakcyjne mieszkań w dziesięciu największych miastach rosły w ostatnich trzech miesiącach w średnim tempie 2,9% rok do roku (na podstawie danych Home Broker i Open Finance). Wzrost był zatem zaledwie o 0,5 pkt. proc. wyższy od inflacji. Taki poziom potwierdza, że rynek mieszkaniowy w Polsce nie wszedł jeszcze w fazę ożywienia.

O tym, że jest za wcześnie na ogłaszanie przełomu na rynku mieszkaniowym może świadczyć bardzo duże zróżnicowanie tendencji cenowych w poszczególnych miastach. Co prawda zróżnicowanie sytuacji na rynkach lokalnych jest typową cechą rynku nieruchomości mieszkaniowych, jednak skala rozbieżności jest bardzo duża (od minus 15,7% do plus 8,8% w zakresie cen transakcyjnych). Niepokojącym sygnałem jest też niewielki spadek przeciętnego tempa wzrostu cen w stosunku do poprzedniego odczytu (3,3%).

Zmiana prognoz na najbliższe 12 miesięcy

Miasto

Maj

Czerwiec

Średnia cena ofertowa w czerwcu

Bydgoszcz

2,50%

3,20%

4 619,96 zł

Katowice

3,00%

3,20%

4 828,46 zł

Kraków

3,00%

3,20%

8 024,97 zł

Lublin

3,30%

2,50%

5 160,97 zł

Poznań

8,50%

5,70%

6 943,57 zł

Toruń

5,60%

5,60%

4 655,56 zł

Trójmiasto

2,80%

3,50%

7 067,90 zł

Warszawa

3,10%

2,70%

9 284,25 zł

Wrocław

3,40%

1,80%

7 425,87 zł

Ogółem

3,60%

3,20%

Więcej transakcji i krótszy proces sprzedaży

Wśród pozytywnych zjawisk można wymienić z kolei wzrost liczby transakcji, a także skrócenie czasu sprzedaży mieszkań. Proces sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym, w przypadku których w maju zawarto umowę ostateczną, trwał średnio 96 dni, czyli trzy miesiące, licząc od momentu wprowadzenia oferty do sprzedaży. Taka jest też średnia z ostatnich trzech miesięcy. W najgorszych miesiącach, czyli w styczniu i lutym tego roku, przeciętny czas trwania procesu sprzedaży przekraczał 130 dni, czyli był o ponad miesiąc dłuższy.

Doradcy Home Broker spodziewają się utrzymania dysproporcji w poszczególnych segmentach rynku. W przypadku „wielkiej płyty” oczekują stabilizacji, a nawet dalszego spadku cen, a w przypadku stosunkowo nowych mieszkań, bądź odremontowanych w dobrych lokalizacjach – wzrostu. Ciekawą sytuację mamy na rynku pierwotnym. Z jednej strony w większości dużych miast (wyjątkiem jest Warszawa) średnie ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na wtórnym, ale z drugiej deweloperzy, którzy coraz częściej sprzedają mieszkania na wczesnych etapach budowy oferują duże rabaty. Podczas modnych ostatnio „dni otwartych” sięgają one nawet 10-20%.

Średnie ceny ofertowe mieszkań

Miasto

Rynek pierwotny

Rynek wtórny

Warszawa

8 987 zł

9 481 zł

Kraków

8 093 zł

7 961 zł

Wrocław

7 681 zł

7 135 zł

Poznań

7 562 zł

6 209 zł

Gdańsk

7 253 zł

6 451 zł

Gdynia

7 467 zł

7 043 zł

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Home Broker publikuje co miesiąc wskaźnik prognozujący zmianę przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkań w największych miastach Polski w najbliższych 12 miesiącach. Wskaźnik dla całego kraju jest medianą oczekiwań doradców w obrocie nieruchomościami, ważoną liczbą odpowiedzi przypadających na poszczególne miasta uwzględnione w badaniu.
W prognozowaniu zmiany ceny metra kwadratowego w najbliższych 12 miesiącach Home Broker posługuje się powszechnie znaną i wykorzystywaną metodą heurystyczną (intuicyjną). Stosuje się ją w dziedzinach nowych, w przypadku których trudno skwantyfikować istniejące zależności, a także trudno przeprowadzić analizę retrospektywną. W ocenie Home Broker polski rynek nieruchomości mieszkaniowych spełnia te kryteria. Metoda opiera się na opiniach oraz intuicji badawczej ekspertów z danej dziedziny, stanowiących liczną grupę oraz umiejących myśleć w niezależny sposób.
Jedną z odmian metody heurystycznej jest metoda delficka, wykorzystana po raz pierwszy w badaniach w 1966 roku. Polega ona na opracowaniu ankiet skierowanych do ekspertów, analizie statystycznej otrzymanych wyników i sformułowaniu w oparciu o nie ogólnych wniosków. Za prognozę przyjmuje się opinię większości zgodnych uczestników badania.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...