Pośrednicy ułatwiają zamianę mieszkania

Pośrednicy handlu nieruchomościami oferują swoim klientom ułatwienia w zamianie mieszkań. Firma Home Broker sama zajmie się sprzedażą starego mieszkania, wypłacając od razu 25% jego wartości.

Mieszkanie jest jednym z najpowszechniejszych składników majątku gospodarstw domowych. Kapitał w postaci nieruchomości jest jednak mało płynny. Po pierwsze, nie można łatwo zamienić go na gotówkę, bo zajmuje to czas i pochłania koszty. Po drugie, posiadanie mieszkania jest niezbędne do życia.

Mało płynny kapitał

Dlatego decyzja o zamianie starego, gorszego mieszkania na nowe, lepiej odpowiadające potrzebom, często przychodzi z trudem. Wiele osób, nie ma nawet świadomości, jakim kapitałem dysponuje. Poza tym, przeprowadzenie transakcji wiązanej jest dość skomplikowane. Zakup nowego lokum i sprzedaż starego muszą zbiec się w czasie.

Home Broker opracował unikalne rozwiązanie pozwalające łatwo zamienić stare mieszkanie na nowe. Jest to połączenie usługi doradztwa w obrocie nieruchomościami z ofertą finansowania. Zasada jest następująca: właściciel nieobciążonej nieruchomości, który zdecyduje się ją sprzedać, nie czekając aż znajdzie się kupiec może otrzymać 25% jej wartości w gotówce. Przykładowo dla nieruchomości wartej 400 tys. zł jest to sto tysięcy. Kwotę tę może przeznaczyć na opłacenie pierwszej transzy przy zakupie nowo budowanej nieruchomości. Może też przeznaczyć ją na zapłatę części ceny nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym, na przykład zadatku czy też na pokrycie kosztów transakcyjnych. 

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Gotówka do dyspozycji na 6 miesięcy, spłata później

Wypłata ma formę pożyczki pod zastaw posiadanej nieruchomości zaciągniętej na sześć miesięcy. Home Broker przewiduje, że tyle czasu powinno wystarczyć na sprzedaż nieruchomości. W razie, gdyby się to nie udało, istnieje możliwość przedłużenia umowy pożyczki.

Pożyczka jest tak pomyślana, aby przez pół roku klient nie ponosił żadnych kosztów z nią związanych. Nie spłaca odsetek, bo pożyczka nie ma typowego oprocentowania. Nie spłaca też rat kapitałowych. Krótko mówiąc korzysta z pieniędzy i nie robi nic. Przyjmijmy, że po trzech miesiącach sprzedaje stare mieszkanie i spłaca dług. Do kwoty 100 tys. zł z naszego przykładu zostaje doliczona prowizja (1,95%) oraz ubezpieczenie pomostowe (1,95%). Jeżeli w czasie trzech miesięcy nie sprzeda mieszkania, do kwoty zadłużenia jeszcze raz zostanie doliczone 1,95%. 

Zobacz też serwis: Kredyty

Duży potencjał na rynku

- Szacujemy, że sześć miesięcy powinno wystarczyć na sprzedaż mieszkania za naszym pośrednictwem – mówi Damian Milibrand, prezes Home Broker. Jego zdaniem, jest bardzo wielu klientów, którzy chcieliby mieszkać w lepszych warunkach, ale nie dysponują dodatkowymi oszczędnościami, poza kapitałem zamrożonym w zamieszkiwanej nieruchomości. Wskazuje też, dwie inne potencjalne grupy zainteresowanych nowym rozwiązaniem stworzonym przez Home Broker. – Jedna z nich to osoby, które dziś nie mają wystarczającej zdolności kredytowej na zakup mieszkania, ale na przykład ze względu na właśnie otrzymaną podwyżkę czy wyraźny rozpęd prowadzonej działalności gospodarczej spodziewają się wzrostu zdolności w perspektywie sześciu miesięcy – wyjaśnia Milibrand. Druga grupa to osoby, które posiadają dużą nieruchomość a jednocześnie sytuacja życiowa, w jakiej się znaleźli spowodowała, że potrzebują nagłego dostępu do większej gotówki.

Większa efektywność

Celem akcji „zamień stare mieszkanie na nowe”, wzorowanej na rynku dystrybucji samochodów, jest pobudzenie obrotu nieruchomościami w Polsce. Poprzez nowe rozwiązanie Home Broker chce dotrzeć do potencjalnych zbywców mieszkań i podnieść efektywność swojej pracy. – Nawet bez wzrostu liczby klientów, liczba przeprowadzonych transakcji powinna zwiększyć się o 10% - przewiduje szef Home Broker. Co miesiąc pośrednik obsługuje ok. 400 klientów.

Konfederacji Pracodawców Polskich
rozwiń więcej
Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...