Fundusze - inwestycja dla wytrwałych

Sławomir Łuniewski
rozwiń więcej
inforCMS
Kupując jednostki funduszy inwestycyjnych spodziewamy się ponadprzeciętnych zysków, znacznie większych od tych jakie uzyskamy na lokatach terminowych w banku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku funduszy, horyzont inwestycyjny jest o wiele dłuższy. Inwestor musi uzbroić się w cierpliwość, aby przeczekać ewentualną dekoniunkturę na giełdzie.

Jedynym i wyłącznym przedmiotem działalności funduszy inwestycyjnych jest lokowanie środków pieniężnych w papiery wartościowe oraz inne prawa majątkowe, uzyskanych dzięki wpłatom uczestników funduszu.

Zalety funduszy inwestycyjnych

Pierwszym ważnym czynnikiem jest wysokie bezpieczeństwo. Działalność funduszy inwestycyjnych nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego a bezpieczeństwo zapewnia Ustawa o funduszach inwestycyjnych oraz Ustawa o obrocie papierami wartościowymi. Kontrolę nad bezpieczeństwem zgromadzonych środków w funduszach inwestycyjnych sprawuje bank depozytariusz. Fundusze inwestycyjne wyróżnia również prostota inwestowania, są one doskonałą alternatywą dla osób, które nie znają zasad funkcjonowania rynku kapitałowego czy też nie mają czasu na jego analizę i samodzielne inwestowanie.

Kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za inwestowaniem w fundusze jest przejrzystość, polega ona na wprowadzeniu jednoznacznych zasad wyceny wszystkich części składowych aktywów funduszu inwestycyjnego. Posiadając jednostki funduszy mamy możliwość dokładnego porównania kosztów i efektów inwestycyjnych dzięki codziennej publikacji wyników funduszy. Półroczne i roczne sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych oraz roczne sprawozdanie finansowe TFI jest sprawdzane przez audytora.

Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych są łatwo dostępne, można je nabyć w biurach maklerskich, bankach, poprzez zlecenie telefoniczne, faks czy Internet. Posiadacz jednostek funduszy ma możliwość swobodnej zamiany zainwestowanych środków pieniężnych pomiędzy funduszami o różnym poziomie ryzyka. Uczestnik w każdej chwili może nabyć jednostki funduszy inwestycyjnych oraz je umorzyć, ma również możliwość wycofania w każdej chwili części lub całości zainwestowanych środków bez konsekwencji. Likwidując bankową lokatę terminową przed czasem musimy pogodzić się z utratą odsetek, w przypadku umorzenia jednostek funduszu, nie ponosimy dodatkowych kosztów.

Inwestycja dla cierpliwych

Fundusz inwestycyjny dysponując znacznym kapitałem jest w stanie stworzyć portfel inwestycyjny składający się z dużej liczby papierów wartościowych, taką dywersyfikację ryzyka finansowego trudno byłoby osiągnąć indywidualnemu inwestorowi.

Kupując jednostki funduszy inwestycyjnych musimy pamiętać, że horyzont inwestycyjny jest tu o wiele dłuższy niż w przypadku lokat bankowych. Powierzając oszczędności funduszowi na 3 do 5 lat powinniśmy oczekiwać zysku o wiele większego, niż mogą nam zaoferować banki.

Porównaj oferty banków

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...