Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Kwiecień okazał się udany dla właścicieli jednostek funduszy z rynku nieruchomości, zyskali oni w tym miesiącu od 1,3 do 5,5%

Takie wyniki udało się uzyskać mimo, że zmiany indeksów WIG-Budownictwo i WIG-Deweloperzy nie były imponujące. Pierwszy w kwietniu zyskał 1,4%, drugi poszedł symbolicznie w górę. W II połowie kwietnia ze składu uczestników WIG-Deweloperzy został usunięty Immoeast, zagraniczna spółka notowana w Warszawie, która wcześniej miała znaczący wpływ na zachowanie indeksu.

GTC ciągnęło wyniki w dół, a PBG w górę

Korzystną okolicznością była dobra koniunktura na rynkach naszego regionu, na których działa większość opisywanych funduszy. Istotna była ponadto selekcja spółek. Powodów do radości nie mieli ci, którzy trzymali papiery GTC (obecnie najważniejszej spółki w indeksie WIG-Deweloperzy, która ma w nim 40-proc. udział czy Polimeksu-Mostostalu (drugiej najbardziej znaczącej firmie w WIG-Budownictwo, z 20-proc. udziałem), które miniony miesiąc zakończyły wyraźnie pod kreską. Sporych zysków przysporzyło natomiast PBG, zwyżkując o blisko 9%.

Zwyżka dużych deweloperów

W przypadku mniejszych firm różnice w zachowaniu kursów też były znaczne. Najwięksi deweloperzy mieszkaniowi byli bardzo silni. Dom Development zwyżkował w kwietniu o ponad 10%, jeszcze mocniej w górę poszedł Polnord, a blisko 9% zyskał J.W. Construction. Słabiej wypadł Gant, który wypracował 4% zysku. Podobnie zaprezentowała się druga najbardziej licząca się w WIG-Deweloperzy firma, czyli Echo. 

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Spółki budowlane jednymi z najsilniejszych na GPW

D kupna akcji firm powiązanych z rynkiem nieruchomości skłania inwestorów nadzieja na przezwyciężenie spowolnienia, w jakim znalazło się budownictwo. Kwietniowe badanie koniunktury w tym sektorze przyniosło pierwszy raz od jesieni 2008 r. przewagę korzystnych ocen nad negatywnymi, co zapowiada stopniowe wychodzenie z dołka, w jakim znalazł się w I kwartale tego roku, w dużym stopniu za sprawą ciężkiej zimy.

W tym roku spółki budowlane należą do najsilniejszych na warszawskim parkiecie. Deweloperzy mieszkaniowi mają się też bardzo dobrze. Na obrazie indeksu WIG-Deweloperzy negatywnie waży słabe zachowanie GTC, dewelopera z segmentu komercyjnego. Nie bez znaczenia dla dobrej postawy walorów przedsiębiorstw budowlanych jest to, że słabo wypadały w II połowie minionego roku. Licząc od końca kwietnia 2009 r. WIG-Budownictwo zyskał jedynie 22% i pod tym względem był lepszy tylko od WIG-Informatyka i WIG-Telekomunikacja.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Wyniki funduszy i subfunduszy inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości (%)

Nazwa funduszu

Kwiecień

3M

Od początku roku

12M

Allianz Budownictwo 2012

3,2

14,6

14,3

21,7

Arka Rozwoju Nowej Europy

6,0

9,9

12,9

70,6

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

6,7

14,3

12,0

39,1

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

1,3

13,3

17,1

33,4

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

1,9

13,5

11,7

34,5

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

2,6

10,3

9,0

37,9

Udany początek roku dla wszystkich funduszy

Na całym rynku funduszy inwestycyjnych największe zyski przyniosły fundusze akcji uniwersalnych, które średnio zyskały 2,2%. Podmioty małych i średnich spółek wzrosły przeciętnie w takim samym stopniu, jak mieszane – o 1,6%. Fundusze stabilnego wzrostu pozwoliły zarobić średnio 0,8%, dłużne polskie 0,2%, a gotówkowe i pieniężne 0,3%. W skali tego roku zyski rozciągają się od 2,1% na najbardziej bezpiecznych podmiotach gotówkowych i pieniężnych do 12,6% na funduszach akcji małych i średnich firm.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...