Jakie stopy zwrotu przyniosły fundusze hedgingowe w listopadzie 2010?

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
W listopadzie fundusze hedgingowe nie przyniosły zbyt dużych zysków. Inwestowanie na na giełdach papierów wartościowych było jeszcze mniej rentowne. Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w listopadzie 2010 roku benczmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index – wzrósł o 0,1 proc. wobec 2,2 proc. w październiku.

W listopadzie sytuacja na giełdach uległa pogorszeniu. Inwestycje w akcje nie przyniosły zysków, lecz niejednokrotnie – straty. Amerykański indeks S&P500 nie zmienił się, londyński FTSE100 stracił 2,6 proc. a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index spadł o 2,4 proc.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 7,3 proc., z czego 5,6 proc. wypracowano w trzech ostatnich miesiącach. W tym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o 7,9 proc., 2,1 proc. oraz o 2,1 proc. Indeks rynku obligacji, Barclays Aggregate Bond Index od początku roku poszedł w górę o 7,7 proc.

W listopadzie 10 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych okazało się zyskownych. Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 2,8 proc., uzyskały fundusze zarabiające na papierach wartościowych „spółek z problemami” (Distressed Securities). Znacznie mniej, bo 0,9 proc., zarobiły inwestycje funduszy, stosujących strategię opartą na wzrostach notowań akcji (Growth). Natomiast o 0,8 proc. wzrosły zyski funduszy, inwestujących według strategii rynku neutralnego (Equity Market Neutral). Taki sam rezultat osiągnięto, stosując arbitraż na obligacjach zamiennych na akcje (Convertible Arbitrage) oraz arbitraż na obligacjach o stałym dochodzie (Fixed Income Arbitrage).

Dowiedz się także: Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?

Największą stratę, rzędu 1,8 proc., przyniosła w listopadzie strategia inwestowania na rynku kontraktów terminowych (Futures). Pasmo porażek kontynuowała strategia, oparta na krótkiej sprzedaży (Short-Biased) – strata za ubiegły miesiąc wyniosła 1,7 proc. Taki wynik świadczy o błędach zarządzających, gdyż krótkie pozycje dają zazwyczaj profity podczas dekoniunktury na giełdach. Należy dodać, że strategia Short-Biased, jako jedyna od początku roku, przyniosła stratę.

Pod względem geograficznej alokacji aktywów wśród rynków rozwijających znów najzyskowniej wypadła w listopadzie Azja, przynosząc stopę zwrotu 1,3 proc. Inwestycje w Ameryce Łacińskiej dały profit na poziomie 0,3 proc. a w Europie – stratę rzędu 1,9 proc. Fundusze inwestujące globalnie na rynkach rozwijających się straciły średnio 1,5 proc. Uśredniony wynik dla wszystkich rynków rozwijających okazał się w ubiegłym miesiącu neutralny.

Polecamy serwis: Lokaty

Biorąc pod uwagę okres styczeń-listopad, tym razem to azjatyckie rynki wschodzące były najbardziej zyskowne - stopa zwrotu z funduszy hedgingowych, lokujących w Azji, wyniosła 10,4 proc. W Europie zyskano 9,4 proc. Najmniej dała zarobić w tym roku Ameryka Łacińska – 1,9 proc. Średnia stopa zwrotu composite wyniosła w tej kategorii 8,9 proc.

Wśród rynków rozwiniętych najzyskowniejsze w listopadzie okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących w Ameryce Północnej, przynosząc miesięczną stopę zwrotu na poziomie 1,1 proc. Inwestycje, ukierunkowane na rynki rozwinięte w Azji, pozwoliły w listopadzie osiągnąć 0,7 proc. zysku, a w Europie – tylko 0,1 proc. Stratę, stanowiącą 1,0 proc., dały inwestycje ukierunkowane globalnie na rynki rozwinięte. Średnia stopa zwrotu z inwestycji na rynkach rozwiniętych, liczona dla wszystkich regionów, wyniosła w ubiegłym miesiącu 0 proc., podobnie jak w przypadku rynków wschodzących.

Od początku tego roku najwyższą stopę zwrotu na rynkach rozwiniętych uzyskano z inwestycji w Ameryce Północnej i wyniosła ona 8,9 proc. Fundusze lokujące globalnie zarobiły w tym okresie 5,6 proc., w Azji – 5,4 proc. i w Europie – 5,2 proc. Średnia stopa zwrotu za okres 11 miesięcy w tej kategorii funduszy wyniosła 6,7 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...