Fundusze akcji polskich na topie

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Marek Arent
rozwiń więcej
Październik, często nazywany miesiącem oszczędzania, okazał się wzrostowy dla wszystkich grup funduszy. Najwyższą medianą stóp zwrotu, spośród podmiotów biorących udział w rankingu, mogą poszczycić się fundusze akcji polskich (+2,5). Pierwszy raz od czerwca średni wynik funduszy pieniężnych i gotówkowych okazał się lepszy niż przeciętny zysk funduszy z grupy dłużnych krajowych.

W październikowym rankingu na podium znalazł się Noble TFI, a kolejne pozycje zajęły Quercus TFI oraz Allianz TFI. Wysokie pozycje Noble i Allianz to przede wszystkim zasługa bardzo dobrych wyników zarządzanych przez nich funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek (MiŚ) oraz funduszy akcji polskich.

Pierwsza połowa października przyniosła nowe rekordy indeksu WIG20 w trwającej od 20 miesięcy hossy. Natomiast dalsza część miesiąca charakteryzowała się „płaską” korektą poprzednich wzrostów. Sprawiło to, że w przeciągu całego października indeks największych 20 spółek na warszawskim parkiecie zyskał 2,5%, natomiast indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 3,1%. Zmienna sytuacja na rynkach okazała się trudnym wyzwaniem dla zarządzających funduszami z grupy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji. Mediana stóp zwrotu wyniosła bowiem 1,3%. Najlepszy wynik osiągnęła AXA Equtity Active Asset Allocation, która oprócz inwestycji w polskie spółki może również dobierać do portfela zagraniczne przedsiębiorstwa - przede wszystkim te z Europy Środkowo-Wschodniej. Wartość jednostki uczestnictwa tego funduszu (utworzonego w lipcu 2010) wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o 4,1%, a w ciągu 3 m-cy o 8,9%. Bardzo dobry rezultat jest potwierdzeniem przeprowadzonej i opisanej analizy („Warto dać szansę nowym funduszom”), w której analitycy Expandera sprawdzili, iż pierwsze pół roku istnienia funduszu, średnio rzecz biorąc, przynosiło historycznie znacznie wyższą stopę zwrotu niż przeciętna dla całej grupy.

Przeczytaj również: Jak zarobić dzięki funduszom

W tym samym okresie czasu mediana stopy zwrotu funduszy z grupy akcji polskich wyniosła 2,5%, natomiast najlepszy z nich – Allianz Akcji Plus zyskał dwukrotnie więcej. Październik nie był udanym miesiącem dla DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki oraz UniAkcji Sektory Wzrostu, których wartości jednostek uczestnictwa traciły odpowiednio -0,7% i -0,9% .
W minionym miesiącu ponad 4%-wymi zyskami mogą pochwalić się Noble Akcji MiŚ Spółek (+5%) oraz Allianz Akcji MiŚ Spółek (+4,7%), podczas gdy mediana funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek wyniosła 2,1%. Wymienione powyżej fundusze osiągnęły zbliżony rezultat do indeksu mWIG40 (+4,7%), który często uznawany jest za jeden z benchmarków dla tej grupy podmiotów. Natomiast fundusz indeksowy Ipopema m-Indeks FIO, którego celem jest naśladowanie zmian wskaźnika 40-tu średnich spółek notowanych na warszawskim parkiecie, nie sprostał zadaniu wzrastając o +3,8%.

Październik okazał się kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla funduszy zarządzanych przez TFI Superfund. Dzięki ostatnim wzrostom wartości jednostek uczestnictwa najbardziej agresywnej strategii - Superfund C SFIO (o 13% w ciągu m-ca i 34,4% w ciągu 3 m-cy) fundusz ten w szybkim tempie odrobił dotkliwe straty z pierwszej połowy roku (obecny wynik od początku roku to +1,2%). Może być to oznaka końca złej passy dla jednego z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię zaliczaną do hedgingowych.

Polecamy serwis Budżet domowy

Dodatnie stopy zwrotu z funduszy akcyjnych w Polsce wciąż mają uzasadnienie w dobrych danych makroekonomicznych. Ostatnie publikacje wskaźnika PMI polskiego przemysłu wskazują na dalszą poprawę w tym sektorze. Również wskaźniki wyprzedzające publikowane przez OECD (CLI) czy Komisje Europejską utrzymują się w trendzie wzrostowym (obliczanym jako 6-miesięczna średnia krocząca), co zazwyczaj trafnie potwierdza długoterminowe trendy giełdowych indeksów. Duży wpływ na zachowania rodzimych indeksów wywierać będą również wydarzenia na arenie międzynarodowej. Obawy o tempo ożywienia światowej gospodarki mogą wpływać negatywnie na nastroje inwestorów. Duże znacznie przywiązuje się do kolejnej fazy tzw. ilościowego luzowania pieniądza przez FED (quantitative easing 2), co w praktyce oznacza dodruk amerykańskiego dolara w celu dalszego wspierania rozwoju koniunktury w największej gospodarce świata. Dalsze luzowanie polityki pieniężnej powinno prowadzić do obniżenia rynkowych stóp procentowych oraz do osłabiania dolara, co będzie wpierać konkurencyjność amerykańskich eksporterów. Rosną obawy, że „dodrukowane” przez bank centralny dolary, zamiast trafić do realnej gospodarki, w dużej części zostaną ulokowane na rynkach akcji i surowców, co może przyczynić się do powstawania "baniek" spekulacyjnych.

Z punktu widzenia analizy technicznej, większość rodzimych indeksów znajduje się w trendzie wzrostowym (WIG, WIG 20 i mWIG40) co zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia kolejnych rekordów trwającej od początku 2009 roku hossy. Osiągnięte do tej pory wysokie stopy zwrotu zachęcają do realizacji przynajmniej części zysków, co może przyczynić się do korekty wzrostów. Niepewność na rynkach może rozbudzić dalsze wyhamowanie ożywienia w USA, czy też nawrót obaw o sytuację fiskalną tzw. krajów PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania). W sytuacji pogorszenia nastrojów najbliższym punktem obrony dla indeksu WIG20 powinien stanowić poziom w okolicach 2600 punktów.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...