Komentarz tygodniowy 12-17 stycznia

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
inforCMS
W ubiegłym tygodniu na rynki finansowe spłynęły dane potwierdzające spowolnienie gospodarcze, malejącą inflację i istniejącą przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej (RPP). Także otoczenie zewnętrzne (słabe dane z gospodarek rozwiniętych oraz obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny) tworzą grunt do luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

Grudniowe dane dotyczące produkcji samochodów w Polsce wpisują się w cały cykl słabych danych makroekonomicznych, rozpoczęty w listopadzie. Wyprodukowane 55080 sztuk samochodów oznacza spadek o 16,1% w ujęciu miesięcznym oraz spadek aż o 26,1% w ujęciu rocznym.

Spadająca dynamika wskaźników sfery realnej idzie w parze z malejącą presja cenową. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w grudniu roczny wskaźnik inflacji wyniósł 3,3%, po z 3,7% r/r w listopadzie. Na spadek indeksu inflacji konsumentów przede wszystkim miał wpływ spadek o 9% m/m cen paliw, umiarkowana, bo na poziomie 0,2% m/m, dynamika cen nośników energii oraz stabilizacja cen w kategorii użytkowanie mieszkania.

Informacje o wysokości i składowych inflacji pozwalają władzom monetarnym na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Jan Czekaj stwierdził, że RPP trwa w cyklu luzowania polityki pieniężnej, a decydujące znaczenie co do faktu obniżki i jej skali będą miały dane dotyczące produkcji przemysłowej. Jeżeli będą to bardzo złe dane, to niewątpliwie będzie to miało istotny wpływ na decyzję, którą podejmie RPP w styczniu.
Andrzej Sławiński uważa, że polityka pieniężna będzie łagodzona ze względu na pojawienie się ujemnej luki popytowej, aby pomóc gospodarce wrócić z czasem na ścieżkę wzrostu. Możliwe są obniżki stopy przekraczające 25 punktów bazowych, szczególnie jeśli dane o produkcji będą niepomyślne. Według niego inflacja wróci do celu 2,5% pod koniec pierwszej połowy 2009 r.

Marian Pietrewicz widzi możliwość powrotu inflacji do celu w 3 kwartale bieżącego roku. Zasadne jest dalsze obniżanie stóp procentowych rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku. Uważa on, że powinna to być obniżka znacząca, a nie kosmetyczna.
Marian Noga uważa, że obniżki które uważa za słuszne to maksymalnie 50 pkt. bazowych. Potrzeba więcej niż jednego cięcia stóp.

Halina Wasilewska-Trenkner uważa zaś, że NBP nie pomaga gospodarce obniżając stopy procentowe, gdyż głównym wsparciem dla gospodarki będzie obniżenie kosztów kredytu przez banki a nie parametrów polityki monetarnej.
Według Dariusza Filara pole do obniżek stóp jest w tej chwili otwarte, a RPP powinna zdecydować się na częstsze, lecz mniejsze ruchy, niż decydować się na radykalne i skupione w jednym miejscu cięcia.

Dane makroekonomiczne oraz wypowiedzi decydentów z RPP spowodowały, że instrumenty powiązane ze stopą procentową już teraz ze 100% prawdopodobieństwem dyskontują obniżkę stóp o 50 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu RPP, które odbędzie się 27 stycznia. W perspektywie nadchodzących 6 miesięcy rynek wycenia spadek stopy referencyjnej do poziomu 3,75%.

Także Europejski Bank Centralny (ECB), który będzie koordynował politykę pieniężną w Polsce po przyjęciu przez nas euro, obniżył ostatnio stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 2%. Prezes ECB, J. C. Trichet nie wykluczył możliwości dalszego obniżania kosztu pieniądza. Zasygnalizował , że możliwe staje się odwrócenie tendencji inflacyjnych w drugiej połowie roku. Kolejna obniżka najprawdopodobniej będzie miała miejsce w marcu.

Tymczasem wiceprezes NBP W. Koziński uważa, że głównym zagrożeniem po wstąpieniu Polski do ERM2 jest niedotrzymanie kryterium kursu walutowego. Wiceprezes NBP, uważa, że pewną korzyścią przystąpienia Polski do strefy euro byłoby zniesienie ryzyka kursowego i kosztów transakcyjnych. Ponadto, twierdzi on, że obecne osłabienie złotego nie jest zagrożeniem i nie należy martwić się także o interwencje przeciwko deprecjacji. Spowolnienie gospodarcze w Polsce jest zauważalne, ale wydaje się, że Polska gospodarka nie wejdzie w recesję w 2009 r. W kwestii płynności sektora bankowego w Polsce, wiceprezes NBP uważa, że „prognozy płynności wskazują na to, że w 2009 roku NBP na większą skalę zacznie zasilać sektor bankowy”.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...