Czekamy na dobre wyniki spółek surowcowych

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
rozwiń więcej
W poniedziałek nie spodziewamy się żadnych ważniejszych danych makroekonomicznych, ale w ciągu weekendu inwestorzy otrzymali wystarczającą dawkę informacji, by zweryfikować składy portfeli.

Piątkowa sesja za oceanem udowodniła, że karty w dalszym ciągu rozdaje popytowa strona rynku - pomimo pogarszającej się sytuacji na rynku pracy w USA, większość indeksów giełdowych zyskała na wartości. Dzisiaj rozpocznie się sezon publikacji wyników kwartalnych przez firmy notowane na Wall Street - tradycyjnie, jako pierwsza spółka wchodząca w skład indeksu DJIA, księgi ujawni Alcoa. Na podstawie danych o dynamicznym rozwoju Chin można sądzić, że sektor surowcowy i metalurgiczny ostatnie miesiące zaliczyły do udanych.

W weekend chiński urząd statystyczny poinformował, że w grudniu 2009 r. zarówno eksport, jak i import znacznie przekroczyły szacunki ekonomistów. Sugeruje to, że światowy handel towarowy wraca na ścieżkę wzrostu - eksport Chin zwiększył się o 18 proc. r/r (po tym, jak w listopadzie odnotował spadek), a import wzrósł aż o 56 proc. r/r (w listopadzie rósł o 27 proc.). Jednocześnie Chiny zajęły pierwsze miejsce na liście światowych eksporterów, do tej pory pozycja lidera należała do Niemiec. W poniedziałek inwestorzy w Azji zareagowali na te informacje optymistycznie - japoński NIKKEI wzrósł o 1,1 proc., a godz. 9 czasu warszawskiego indeksy giełd w Chinach i Hong Kongu szły w górę o 0,5 proc.

Warto jednak zwrócić uwagę, że kondycja poszczególnych rynków (zwłaszcza wschodzących) zaczyna się coraz wyraźniej polaryzować. Przykładowo w Wenezueli, która jest jednym w wiodących eksporterów ropy naftowej, Hugo Chavez desperacko usiłując powstrzymać inflację, wprowadził dwa różne kursy wymiany dla lokalnej waluty. Od poniedziałku wartość bolivara względem dolara amerykańskiego będzie o ok. połowę niższa, ale rząd zastrzegł prawo do wymiany waluty po wyższym kursie, jeżeli środki przeznaczone zostaną na zakup leków lub żywności. Podobne posunięcie w latach 80 ubiegłego wieku doprowadziło do rozprzestrzenienia się w Wenezueli plagi korupcji, wzrostu inflacji i społecznych niepokojów.

Wskaźniki makroekonomiczne

Dla inwestorów koncentrujących się na polskim rynku akcji ważną informacją jest szybkie sfinalizowanie transakcji sprzedaży pakietu akcji KGHM przez Skarb Państwa. Chwilę po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji notowania papierów miedziowego konglomeratu szły w górę o 2,3 proc. (do ok. 107 PLN za akcję) i pomagały indeksowi WIG20 wspiąć się na nowe lokalne szczyty. Na rynku walutowym złoty rano zyskiwał na wartości względem franka, euro i dolara - najsilniej spadała cena amerykańskiej waluty, na co wpływ może mieć duża emisja obligacji USA (ok. 84 mld USD) zaplanowana na ten tydzień.

Notowania walut on-line

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...