Lepsze informacje z Dubaju

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Poranne wieści, iż emirat Abu Dhabi zamierza po sąsiedzku wesprzeć emirat Dubaju kwotą 10 mld USD, aby ten mógł spłacić część zobowiązań Dubai World opiewających na 60 mld USD, doprowadziły do poprawy nastrojów na rynkach, chociaż dość krótkoterminowej.

Reakcja inwestorów na pozytywne wieści z Dubaju przypominała raczej tzw. „short squeeze”, czyli paniczne pokrywanie krótkich pozycji, niż coś poważniejszego. W efekcie po krótkim, choć wyraźnym „maźnięciu na wykresach”, w kolejnych godzinach rynki zaczęły powracać do wcześniejszych trendów. W efekcie kurs EUR/USD, który wzrósł z okolic 1,4600 do 1,4685, powrócił w okolice 1,4650, a w kraju kurs EUR/PLN po spadku w rejon 4,13, na powrót wzniósł się powyżej 4,14. Widać, że inwestorzy czekają na mocniejszy impuls, którym może być posiedzenie FED, kończące się w środę. Jeżeli członkowie FOMC przekonają rynki do tego, iż jeszcze nie czas na rozważania w temacie podjęcia ewentualnych działań zacieśniających politykę monetarną (pomimo lepszych danych z rynku pracy, a także dynamiki sprzedaży detalicznej), to można będzie się spodziewać dość wyraźnego osłabienia dolara. Może być to jednak tylko większa korekta w trendzie, który już się rozpoczął na początku grudnia b.r. Bo każde nowe, lepsze informacje z amerykańskiej gospodarki, doprowadzą do wznowienia wcześniejszych oczekiwań. A rzut oka na kalendarz publikacji na nadchodzący tydzień, pokazuje, iż „pozytywnych niespodzianek” może być sporo. Natomiast dzisiaj jest dość ubogo.

EUR/PLN: Rośnie rola wsparcia w rejonie 4,13. Bez jego wyraźnego naruszenia w dół nie będzie można mówić o szansach na umocnienie złotego. Im dłużej będziemy się utrzymywać powyżej 4,13 i rysować tym samym konsolidację 4,13-4,17 tym większe będą szanse na kontynuację ruchu w górę. Wskaźniki na wykresie 4H pokazują natomiast, iż rynek znajduje się w fazie korekty spadkowej rozpoczętej w piątek po południu. Na tej podstawie nie można jednak postawić mocnych wniosków. Kluczowy jest wspomniany poziom 4,13.

USD/PLN: Jak na EUR/PLN wsparciem jest 4,13 to na USD/PLN jest to rejon 2,79-2,80. Bez jego wyraźnego naruszenia w dół trudno będzie mówić o szansach na powrót do mocniejszego złotego. Zwłaszcza, że im dłużej będzie się kształtować konsolidacja 2,79-2,8450, tym większe będą szanse na opuszczenie jej górą. Oczywiście kluczowe będzie zachowanie się EUR/USD. Jeżeli odwróci on trend spadkowy, to takie prawdopodobieństwo mocno spadnie. Wskaźniki na wykresie 4H pokazują, że rynek jest w fazie korekty spadkowej rozpoczętej w piątej po południu, jednak jej siła nie jest na razie duża.

EUR/USD: W piątek wieczorem notowania spadły na moment do 1,4585, po czym weszły w konsolidację 1,4595-1,4630. Dzisiejsze ranne wybicie doprowadziło do nieznacznego naruszenia 1,4660, ale nie udało się sforsować oporu w rejonie 1,4680. Niemniej wskaźniki na wykresie 4H zdają się rysować wyraźną dywergencję z kursem (piątkowy spadek nie został potwierdzony). To jednak za mało, aby odwrócić trend. Do tego konieczne byłoby nie tylko sforsowanie 1,4680, ale i też wyjście powyżej 1,4780-1,4800. W efekcie lepiej nastawić się na potencjalne „sekwencje bessy”, czyli nieoczekiwane wybicia w dół w momencie, kiedy sytuacja zaczyna wyglądać na coraz lepszą. Istnieje ryzyko, iż w tym tygodniu spadniemy w rejon 1,4500-1,4520.

GBP/USD: Wybicie po informacjach z Dubaju zostało wykorzystane do sprzedaży. Widać, że negatywna prasa wokół przyszłorocznego budżetu, nie pomaga funtowi. W efekcie pozytywne ustawienia na wskaźnikach 4H zaczynają się łamać, pokazując, iż mamy do czynienia tylko z „sekwencjami bessy”. Zejście poniżej 1,6166 otworzy drogę do ruchu w stronę 1,6075-1,6100 w kolejnych dniach. Mocny opór to już poziom 1,6270.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...