Umiarkowane wzrosty na rynkach azjatyckich

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
rozwiń więcej
W przeciwieństwie do podobnego posunięcia australijskiego banku centralnego, głównym argumentem Banku Wietnamu nie jest stłumienie inflacji, ale powstrzymanie kapitału od odpływu za granicę.

W środę w Azji na rynkach akcji dominowali inwestorzy skłonni kupować papiery wartościowe - NIKKEI wzrósł o 0,4 proc., Hang Seng o 0,6 proc., a chiński B-Shares Shanghai, który na początku tygodnia spadał o więcej niż 7 proc., zyskiwał na wartości o ponad 5 proc. Podczas, gdy większość rynków wschodzących boryka się obecnie z problemem zbyt silnych lokalnych walut (co wynika ze słabości dolara), Wietnam nieustannie cierpi na ucieczkę kapitału za granicę. Tamtejszy bank centralny niespodziewanie podniósł w środę główną stopę procentową z 7 proc. do 8 proc. oraz dodatkowo dokonał jednorazowej dewaluacji i zawęził do 3 proc. widełki w których może poruszać się kurs donga. Kilka dni temu władze zniosły zakaz handlu złotem - uwolnienie popytu zaowocowało wyższymi cenami kruszcu niż na innych światowych rynkach, ponieważ przedsiębiorcy i obywatele Wietnamu po trzeciej dewalucji waluty od czerwca 2008 r. nie mają pojęcia, ilu podobnych posunięć mogą się jeszcze spodziewać. Cena złota bije kolejne rekordy, a w środę pomogła temu deklaracja Indii, jednego z największych importerów metalu szlachetnego, iż są one "otwarte na dalsze zakupy".

Po południu poznamy informacje ze Stanów Zjednoczonych odnośnie zamówień na dobra trwałego użytku i prawdopodobnie będą one odzwierciedlać wpływ wygasających dopłat państwa dla firm motoryzacyjnych. Warto również przyjrzeć się dzisiejszym danym o kondycji finansowej gospodarstw domowych - ekonomiści oczekują, że po spadku sprzed miesiąca w październiku o 0,6 proc. m/m zwiększyły się wydatki, a zarobki wzrosły o 0,2 proc. Przypomnijmy jeszcze, że to właśnie mniejsze od wstępnych szacunków wydatki konsumentów w III kw. 2009 r. były głównym czynnikiem wpływającym na gorszy odczyt PKB w USA.

Na dzień przed Świętem Dziękczynienia inwestorzy na Wall Street nie powinni prześcigać się w handlowaniu akcjami. Na polskim rynku tuż po otwarciu notowań WIG20 rósł o 1,3 proc., a złoty umacniał się względem franka (2,71 PLN), euro (4,10 PLN) i dolara (2,73 PLN).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...