Maj należał do funduszy inwestujących za granicą

Krzysztof Stępień
rozwiń więcej
Maj był kolejnym dobrym okresem dla lokujących w funduszach inwestycyjnych. Największe zyski przyniosły podmioty zarabiające na rynkach zagranicznych. Najlepszy przyniósł ponad 25% zysku. Znalazły się jednak i takie fundusze, które przyniosły kilkanaście procent straty.

W majowych stopach zwrotu funduszy inwestycyjnych odbicie znajdują nadzieje na poprawę kondycji globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach tego roku. To wzmacniało rynku akcji, szczególnie w krajach rozwijających się, jak również notowania surowców. To dodatkowo poprawiało postrzeganie emerging markets. Wśród inwestorów ugruntowuje się przy tym przekonanie, że liderem ożywienia gospodarczego staną się państwa azjatyckie. Stąd wysokie stopy zwrotu na przykład podmiotów lokujących w chińskie akcje. Natomiast na zwyżce surowców korzystały walory spółek rosyjskich.

Oczekiwanie na przezwyciężenie recesji skutkowało natomiast słabymi osiągnięciami funduszy papierów skarbowych. Te skupiające się na krajowym rynku długu wypadły gorzej niż fundusze pieniężne. W przypadku zagranicznych funduszy dłużnych pomagało zaangażowanie w papiery korporacyjne części funduszy, które zyskują dzięki ociepleniu klimatu inwestycyjnego na świecie. Funduszom zagranicznym denominowanym w złotych pomagało też wzmocnienie euro wobec naszej waluty (dolar natomiast wyraźnie tracił, co niekorzystnie wpływało na wyceny jednostek).

W grupie funduszy lokujących na naszej giełdzie najlepiej zaprezentowały się te najbardziej agresywne. Mediana stopy zwrotu w grupie podmiotów akcyjnych wyniosła w maju 2,8%. Najlepszy – Arka Akcji – zarobił ponad 6%. Najgorszy - Aviva Investors Nowoczesnych Technologii – stracił 1,6%. Fundusze małych i średnich spółek przyniosły ok. 2% zysku w ubiegłym miesiącu. Mniej niż 1% zarobiły natomiast fundusze mieszane oraz stabilnego wzrostu. W maju indeks WIG zyskał 1,1%, mWIG40 (średnich spółek) poszedł w górę o 3,4%, a sWIG80 (małych firm) aż o 5%. Najsłabiej wypadły banki (straciły przeszło 6%), najlepiej branża spożywcza (głównie za sprawą Kernela WIG-Spożywczy poszedł w górę o ponad 26%).

Wśród majowych przegranych znalazły się fundusze Superfund, z których większość przyniosła kilkunastoprocentowe straty. Słabo radzili sobie też zarządzający ze Skarbca (minusowy wynik odnotował między innymi Skarbiec Sektora Nieruchomości oraz Skarbiec Gotówkowy). Dobrze wypadały natomiast fundusze Arki, Pioneera oraz ING, czyli towarzystw, które bardzo słabo wypadały w dwóch pierwszych miesiącach tego roku, kiedy na rynkach akcji trwały zniżki.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...