Amerykańskie plany jak plaster miodu

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
rozwiń więcej
inforCMS
Animuszu inwestorom giełdowym na całym świecie dodały zapowiedzi dotyczące kolejnego planu pomocy amerykańskiemu systemowi bankowemu, który jest źródłem największego zamieszania na rynkach finansowych i globalnej recesji.

Oczywiście lepiej byłoby usłyszeć, że kolejne biliony dolarów nie są już bankom potrzebne. Ale jeśli są, to dobrze wiedzieć, że będą dostarczone. O koszty tej dostawy będziemy się martwić później. Na razie wszyscy się cieszą.

GPW

Nasza giełda zaczęła od solidnego, ale nie przesadnego wzrostu. To pozwoliło na kontynuację zwyżki przez dalszą część sesji. Dobre nastroje w Europie tylko nam w tym pomagały. Bardzo dobrze zachowywały się akcje KGHM, rosnące o ponad 5 proc. i papiery dużych banków, które nie ustępowały wiele miedziowemu kombinatowi. Pod koniec dnia jego papiery zyskiwały nawet ponad 7 proc. To oczywiście zasługa rosnących notowań miedzi, które przekroczyły poziom 4028 dolarów za tonę.

Marcowy rajd trwa więc w najlepsze. Dziś jego tempo uległo wyraźnemu przyspieszeniu. To znak, że może mieć on bardziej trwały charakter. WIG20 zyskał na koniec dnia 2,9 proc., a WIG 3,2 proc. Najważniejszym indeksom nie ustępowały wskaźniki małych i średnich spółek. Obroty nie wzrosły zbyt mocno, ale przekraczały miliard złotych, więc pod tym względem nie było najgorzej.

Giełdy zagraniczne

Azjatyckie parkiety jako pierwsze na świecie miały okazję pokazać reakcję inwestorów na zapowiedź kolejnego amerykańskiego planu wsparcia dla tamtejszego sektora finansowego. Musi on być (sektor oczywiście, nie plan) bardzo pokiereszowany, skoro tak wiele planów i pieniędzy potrzeba do jego ratowania. Reakcja była może nie euforyczna (euforia to teraz 6-7 proc.), ale bardzo pozytywna. Indeksy głównych rynków rosły o 3-4 proc. Nawet nie mający ostatnio zbyt wielu powodów do radości Nikkei się ucieszył, zwyżkując o 3,4 proc.

Giełdy europejskie były bardziej powściągliwe. Wskaźniki zaczęły dzień zwyżkami o nieco ponad 1 proc. W ciągu dnia wiele więcej nie ugrały. Dopiero w samej końcówce zwyżki sięgnęły okolic 2 proc. Spośród dominujących parkietów najsłabszy był londyński. FTSE zaczął od zera i zdołał się wspiąć zaledwie do 0,5 proc. Dzień zakończył wzrostem o 1,8 proc. Najsilniejsze wzrosty notowano w Pradze, Moskwie i Bukareszcie (4-5 proc.).

Waluty

Euro spuściło dziś z tonu wobec dolara. Jeszcze przed południem próbowało przebić czwartkowy szczyt, ale musiało skapitulować. Po godzinie 15.30 za euro trzeba było płacić 1,35 dolara, czyli niemal tyle samo, co w piątek wieczorem. Na kolejne rekordy europejska waluta musi jeszcze poczekać.

Zmaganie euro z dolarem nie przeszkodziły jednak zbytnio złotemu. Rankiem za dolara trzeba było płacić jedynie niecałe 3,32 zł. Później było drożej o 6 groszy, ale końcówka dnia znów należała da naszej waluty, zyskując 2 grosze w stosunku do piątku. Z euro radziliśmy sobie o wiele lepiej. Wspólna waluta nie miała szans ani przez moment. O godz. 15.30 euro można było kupić za niespełna 4,54 zł, czyli o ponad 4 grosze taniej niż w piątek. Podobnie było w przypadku franka. W połowie dnia próbował się umacniać, ale skończył o około 3 grosze taniej niż w piątek.

Podsumowanie

Zwyżka, zapoczątkowana 19 lutego trwa nadal. I wypada się z tego cieszyć. Dziś jej skala została zdecydowanie zwiększona. To też dobrze, ale wypada przestrzec przed nadmiernym optymizmem. W każdej chwili może pojawić się informacja, która spowoduje radykalną zmianę nastrojów. W obecnej, mocno niestabilnej sytuacji, trzeba bardzo uważać, by nie stracić pieniędzy.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...