Najgorsza tegoroczna sesja

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
W ujęciu procentowym WIG20 odnotował w poniedziałek największy spadek w tym roku.
W dniu dzisiejszym miała miejsce przecena, która dosięgła również polski parkiet. Nie trudno jest o jej wytłumaczenie: rynki w dalszym ciągu borykają się z takimi problemami, jak traktowanie z dużą rezerwą wyników stress-testów europejskich banków, kwestia limitu zadłużenia USA i spadająca wartość hiszpańskich obligacji – Madryt to kolejny kraj, który znalazł się na liście pretendentów do bankructwa.

Nałożenie się tych czynników spowodowało, że nowy tydzień rozpoczęliśmy rekordowymi poziomami cen franka i złota oraz słabymi nastrojami na rynkach. Przez cały dzień nie pojawił się żaden na tyle istotny i optymistyczny fakt, aby zmienić nastawienie inwestorów i w miarę upływu czasu podaż konsekwentnie to wykorzystywała, obniżając notowania.

Obawy o koniunkturę gospodarczą na świecie są coraz większe, co najlepiej widać w poniedziałkowych notowaniach franka i złota. Oba aktywa sięgnęły dziś swoich historycznych rekordów i choć ich wzrosty liczone są już w dziesiątkach procent rocznie, nadal przyciągają kapitał.

Dowiedz się także: Jak często obserwowaliśmy tendencje spadkowe na warszawskiej giełdzie?

Jedyne publikowane dziś dane makroekonomiczne dotyczyły Polski, więc nie miały żadnego wpływu na zachowanie się rynków. Warto, mimo to zauważyć, że przeciętne wynagrodzenie wrosło o 5,8 proc., a zatrudnienie o 3,6 proc. Obie informacje były lepsze od oczekiwań, ale część dotycząca wynagrodzeń jest zdecydowanie ważniejsza, bo pokazała, że w końcu, po ponad dwóch latach, pensje rosną szybciej niż inflacja. Z jednej strony to dobra informacja, potwierdzająca rozwój krajowej gospodarki, ale z drugiej trzeba pamiętać, że za szybko rosnące płace to bliskie problemy inflacyjne.

Polecamy serwis: Kredyty

Po dzisiejszych spadkach WIG20 jest na prostej drodze do ataku lutowych minimów – brakuje mu do nich zaledwie 35 punktów. To odległość na tyle niewielka, że możliwa do osiągnięcia w zaledwie jeden dzień, choć dużo ważniejsza, z długoterminowego punku widzenia, będzie obrona poziomu 2600 pkt. Przez blisko 6 miesięcy WIG20 trwał w wąskim trendzie bocznym 2600-2800 pkt. Obecnie wróciliśmy do tego zakresu i byki potrzebują szybkiego powrotu dobrego sentymentu – bez niego ryzyko dalszego, technicznego pogorszenia sytuacji będzie szybko narastać. Kontrariańsko podchodząc do dzisiejsze sytuacji można przewrotnie powiedzieć, że ostatnie dwa tygodnie to kumulacja złych informacji. Jeżeli tylko amerykańskie spółki nie rozczarują wynikami za 2 kwartał (w tym tygodniu raportuje blisko 200 przedsiębiorstw), to przy wypaleniu się wszystkich złych czynników mała euforia jest gwarantowana.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...