Indeks GfK w Niemczech poszybował w górę

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Wysoki odczyt wrześniowego indeksu Gfk w Niemczech to dobry znak dla tamtejszej gospodarki. Z kolei wrześniowy Pengab wykazał korzystne oczekiwania bankowców względem zainteresowania kredytami hipotecznymi w Polsce.

Niemieccy konsumenci w bardzo dobrych nastrojach

Zaskakujący wysoki odczyt wrześniowego indeksu Gfk, mierzącego nastroje niemieckich konsumentów, to zbyt mało do podtrzymania dobrych nastrojów na rynkach finansowych. Górę biorą odnawiające się obawy o stan finansów publicznych w Europie. Indeks Gfk wzrósł w tym miesiącu do 4,9 pkt, najwyższego poziomu od maja 2008 r. Wyraźnie zwiększyły się też subindeksy opisujące kondycję konsumentów w Niemczech. Opisujący oczekiwania względem dochodów wzrósł do poziomu ostatnio widzianego w 2001 r. Oceny dotyczące gospodarki są najlepsze od lipca 2007 r. W takich warunkach zaskakuje trochę to, że skłonność do zakupów poprawiła się relatywnie niewiele i nie przekroczyła wciąż szczytu ustanowionego we wrześniu 2009 r.

Nastroje konsumentów w obliczu spowolnienia w przemyśle nabierają coraz większego znaczenia. W tym kontekście wrześniowy odczyt Gfk jest dobrym sygnałem. Jednocześnie jednak wysokie poziomy składowych tego indeksu każą się liczyć z tym, że zbliżamy się do cyklicznej górki w tym względzie. Dziś jeszcze poznamy wrześniowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów, opracowywany przez Conference Board. Spodziewany jest niewielki spadek w porównaniu z sierpniem.

Zobacz także: Wiadomości finansowe

Nie ustaje korzystne nastawienie do rynków wschodzących. Tym razem Bank Światowy przedstawił prognozę z której wynika, że do 2015 r. gospodarki państw rozwijających się będą znaczyć w globalnej gospodarce więcej niż państwa rozwinięte. Optymistyczne nastawienie do emerging markets znajduje odbicie w notowaniach akcji, które są na tegorocznych szczytach.

Rynki nieruchomości

Niedawno opublikowany wrześniowy indeks nastrojów wśród polskich bankowców Pengab przyniósł po sierpniowym ochłodzeniu poprawę salda ocen w zakresie kredytów hipotecznych. Wzrost tego rodzaju kredytów odnotowano w 60% placówek, a spadek w 6%. Tym samym saldo sięgnęło 55%, o 1 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Polecamy serwis: Kredyty

Większa poprawa miała miejsce w przypadku przewidywanego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Ich wzrostu spodziewano się w 75% placówek, a obniżki zaledwie w 4%. Saldo poprawiło się względem sierpnia o 7 pkt proc., do 71%.

Warto jeszcze odnotować bardzo niskie prognozy dla zainteresowania akcjami, gdzie saldo wyniosło zaledwie 9%. Niskie jest też bieżące zainteresowanie. W dalszym ciągu nie ma przełomu jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne. Saldo prognozy podniosło się przez ostatnie 2 miesiące o 5 pkt proc., do 17%, a saldo popytu pozostaje blisko tegorocznego minimum. Wypadło w czerwcu na poziomie 29%. Sierpniowy wynik to 32%.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...