Recesja w USA już dawno za nami

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości pozostawała we wrześniu bardzo niska i nie widać oznak szybkiej poprawy. Dobrą wiadomością jest ostateczne obwieszczenie przez NBER zakończenia w połowie 2009 r. recesji w Stanach Zjednoczonych.

Recesja w Ameryce definitywnie odwołana

Wyraźniejszy wzrost na amerykańskiej giełdzie, do jakiego doszło na pierwszej sesji tego tygodnia, daje nadzieje na wyrwanie ze skrajnego marazmu warszawskiego parkietu. Wczoraj indeks WIG w dalszym ciągu tkwił w wąskim przedziale wyznaczonym przez tegoroczne szczyty w cenach zamknięcia i intraday. Przekłada się to na poziomy 44,1 tys. pkt i 44,3 tys. pkt. Skończyliśmy dzień bliżej górnej granicy. W początkach wtorkowych notowań indeks ją przekracza. To powoduje, że kluczowym pytaniem na dziś jest to, czy rynek zdoła się ponad tymi barierami utrzymać. Byłby to bez wątpienia korzystny sygnał z punktu widzenia możliwości podtrzymania dobrej koniunktury. Trzeba przy tym jednak przyznać, że sytuacja niewiele by się zmieniła. Najważniejszym wsparciem pozostaje 44,1 tys. pkt. Dopóki WIG pozostaje powyżej niego ma szanse zyskiwać.

Wczoraj Narodowe Biuro Analiz Gospodarczych (NBER) w USA podało, że najdłuższa recesja od Wielkiej Depresji z lat 30. XX wieku zakończyła się w amerykańskiej gospodarce w czerwcu 2009 r. NBER jest ciałem, które określa cykle ekonomiczne w Ameryce. Zdecydowało, że ewentualne przyszłe osłabienie koniunktury będzie traktować jako kolejną recesję, a nie kontynuację tej, która rozpoczęła się w grudniu 2007 r.

Polecamy: ABC Inwestowania

Przesłanką do takiej decyzji był czas trwania i siła ożywienia gospodarczego, z jakim mamy do czynienia od połowy minionego roku. To może być odczytywane jako decyzja zwiększająca szanse, że osłabienie koniunktury, z jakim mamy w ostatnich miesiącach do czynienia, okaże się jedynie przejściowe, a nie przekształci się w trwalszą tendencję.

Rynki nieruchomości

We wrześniu indeks aktywności amerykańskiego rynku nieruchomości utrzymał się na najniższym poziomie od marca 2009 r. Wyniósł 13 pkt. Spodziewano się symbolicznej poprawy, do 14 pkt. Na ten wynik złożyły się niezmienione w porównaniu z sierpniem odczyty wskaźników w zakresie bieżącej i prognozowanej sprzedaży domów. Pierwszy miał 13 pkt, drugi—18 pkt. Natomiast kosmetyczny spadek był udziałem wskaźnika dotyczącego zainteresowania kupujących. Tu odczyt wyniósł 9 pkt, najmniej od marca minionego roku. Wartości wskaźników poniżej 50 pkt oznaczają, że więcej respondentów ocenia warunki jako słabe niż dobre. Ogólny wskaźnik aktywności rekordowo nisko był w styczniu 2009 r., kiedy osiągnął 8 pkt. Widzimy więc, że teraz jest już niewiele lepiej. To pokazuje, jak zła jest sytuacja na rynku nieruchomości w USA, ale jednocześnie wskazuje, że miejsca na dalszy regres nie ma już zbyt wiele. Wysokie bezrobocie każe jednak bardziej liczyć na stabilizowanie sytuacji na obecnych poziomach niż poprawę.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań i domów VIII 2010

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...