Inwestorzy przypomnieli sobie o greckich problemach

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Pierwszy raz od maja rentowność 10-letnich obligacji greckich podniosła się powyżej psychologicznej bariery 10%. To przypomina inwestorom, że kryzys finansów publicznych na Starym Kontynencie nie odszedł jeszcze w niepamięć.

Podniósł się też koszt ubezpieczenia przed niewypłacalnością Grecji. Tzw. CDS przekroczyły barierę 900 pkt wobec 940 pkt w najgorszym momencie zaniepokojenia sytuacją fiskalną tego kraju w maju.

Jednocześnie stratedzy inwestycyjni nie tracą wiary w zyski z akcji. Z najnowszego sondażu wśród europejskich specjalistów wynika, że spodziewają się 15-proc. zwyżki notowań akcji do końca tego roku. Takie nastawienie argumentują niskimi wycenami spółek i perspektywami poprawy ich zysków. Optymizm w tym względzie wzmocniła ostatnia deprecjacja wspólnej waluty, która ma poprawić konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach.

Opublikowane dziś dane o sprzedaży detalicznej w Polsce okazały się lepsze od prognoz i wyraźnie lepsze niż przed miesiącem. Sprzedaż podniosła się o 4,3% rok do roku. Minimalnie lepsze od prognoz okazało się też bezrobocie, które spadło poniżej 12%. Spadek był jednak dosyć duży, z 12,3% w maju do 11,9%.

Wskaźniki makroekonomiczne

W sumie jednak po serii majowych danych nie dowiedzieliśmy się niczego nowego o naszej gospodarce. Ożywienie w dużym stopniu wynika z poprawy sytuacji w przemyśle, na co wpływ ma efekt niskiej bazy porównawczej.

Zwróć uwagę:

  • Problemem amerykańskiego rynku nieruchomości pozostaje ograniczony popyt na domy
  • Powrót notowań CDS ubezpieczających ryzyko związane z greckimi obligacjami w okolice majowego szczytu oznacza, że obawy wynikające z kryzysu finansów publicznych powracają

Rynki nieruchomości

W minionym tygodniu o 5,9% zmalała liczba wniosków o kredyty hipoteczne w Ameryce. W dalszym ciągu małe jest zainteresowanie kredytami na kupno domów. Ubiegłotygodniowy wynik, po spadku o 1,2%, był drugim najgorszym od 1997 r. Natomiast zainteresowanie kredytami refinansującymi wcześniej zaciągnięte zobowiązania obniżyło się o 7,3%. Udział wniosków o kredyty refinansowe w łącznej liczbie wniosków wyniósł 73,8% wobec 74,8% tydzień wcześniej.

Widać więc wyraźnie, że po stronie popytowej w dalszym ciągu nie ma żadnego przełomu na rynku nieruchomości w USA. W tym względzie nie dziwi słaby wynik majowej sprzedaży domów na rynku pierwotnym. Spadła ona o jedną trzecią w skali miesiąca, do rekordowo niskiego poziomu. Ceny w porównaniu z sytuacją sprzed roku obniżyły się o blisko 10%. Średnio wyniosły 200,9 tys. USD. Podaż podniosła się do 8,5 miesiąca obecnej sprzedaży z 5,8 miesiąca w kwietniu. Na rynku było 213 tys. do sprzedania, najmniej od 1970 r.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...