Inwestorzy obawiają się korekty na warszawskiej giełdzie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Malejąca zmienność indeksów giełdowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy oznaczała nadchodzącą korektę. Inwestorzy coraz częściej zaczynają mówić o nadchodzącym spadku notowań.

Początek dzisiejszych notowań na warszawskiej giełdzie, podobnie jak wtorkowa sesja, przynosi minimalne zmiany cen akcji. Dodając do tego dość niemrawy pierwszy dzień tego tygodnia na naszym parkiecie, mamy więc kontynuację spadkowego trendu zmienności. W ujęciu procentowym osiąga już niższy poziom niż w trakcie kształtowania wcześniejszych szczytów. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy zejście zmienności do nowego minimum przestrzegało przed osłabieniem notowań. Można założyć, że również i teraz tak będzie. To oznacza, że potencjał dalszych zysków staje się mniejszy niż potencjalnych strat.

W tym miejscu pojawia się jednak pytanie o zakres ewentualnej korekty rynkowej. Dobra passa naszego parkietu trwa nieprzerwanie od ponad 2 miesięcy. Zaczęła się w momencie, gdy na parkiecie pojawił się największy spadek od rozpoczęcia zwyżek w lutym 2009 r. Inwestorzy wyraźnie uznali, że wydarzenia z przełomu stycznia i lutego były tą długo wyczekiwaną „większą” korektą, a po takim oczyszczeniu rynek może bez problemu iść w górę przez dłuższy czas.

Trwającą przez ostatnie tygodnie zwyżkę cen akcji można odczytywać jako wyraz przekonania co do trwałości ożywienia gospodarczego i stopniowego zwiększania się jego siły. Tymczasem wraz z wygasaniem w kolejnych miesiącach efektu niskiej bazy porównawczej, która obecnie sprzyja odczytom danych makroekonomicznych, przyspieszenie gospodarcze może zacząć napotykać bariery. Na dłuższą metę jest to poważne zagrożenie dla kondycji rynków akcji.

Zwróć uwagę:

  • Przez ostatnie kilkanaście miesięcy ustanowienie przez zmienność dołka wskazywało na wyczerpywanie się potencjału wzrostowego cen akcji
  • Ożywienie na brytyjskim rynku nieruchomości napotyka stopniowo coraz poważniejsze bariery
  • Zaostrzenie wymogów kapitałowych dla chińskich banków pociąga konieczność zdobycia przez największe podmioty 70 mld USD kapitału

Rynki nieruchomości

Coraz częściej pojawiają się sygnały o malejącym tempie wzrostu cen domów na brytyjskim rynku. Z marcowej ankiety wśród agentów nieruchomościowych przeprowadzonej przez Rogal Institution of Charterem Surveyors wynika, że odsetek tych, którzy wskazują na wzrost cen jest o 9 pkt proc. większy niż tych, którzy odnotowują spadek. W lutym przewaga wynosiła 18 pkt proc. Zwraca się przy tym uwagę na stopniowo podnoszącą się podaż domów. O 21 pkt proc. więcej agentów zwraca uwagę na wzrost podaży niż jej spadek. Właśnie ograniczona liczba nieruchomości do kupienia w poprzednich miesiącach była jedną z głównych przyczyn wzrostu cen w Wielkiej Brytanii. Zainteresowaniu inwestycjami w brytyjskie nieruchomości sprzyjał też słaby funt, który zachęcał obcokrajowców do kupna domów.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

O 2 pkt proc. więcej agentów spodziewa się spadku cen domów w ciągu najbliższych 3 miesięcy niż ich zwyżki. Tyle samo zauważa większe, co mniejsze zainteresowanie kupujących.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...