Rozpoczyna się publikacji wyników finansowych w USA

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Smutne wydarzenia i żałoba narodowa w naszym kraju nie miały wpływu na notowania akcji na warszawskiej giełdzie w pierwszym dniu tygodnia. WIG zyskał 0,7% i wrócił w rejon tegorocznych rekordów.

Udany dzień miał za sobą złoty. Ewidentnie więc widać, że dla naszego parkietu liczy się dokładnie to samo, co wcześniej.

Od dziś jednak pojawi się nowy element, rzutujący na sytuację na rynkach akcji. Jest to rozpoczęty właśnie sezon publikacji wyników za I kwartał tego roku przez amerykańskie spółki. To może zwiększyć zmienność notowań, która w ostatnim czasie stała się bardzo mała. Wiele rezultatów finansowych podawanych jest po zakończeniu sesji w USA, rzutując na nastroje, jakie następnego dnia panują na parkietach w Azji i Europie.

Jednocześnie sezon publikacji wyników kwartalnych może stać się pretekstem do realizacji zysków. Wszak amerykański parkiet ma za sobą bardzo dobry okres. Korzystną atmosferę kształtowały między innymi oczekiwania na dobre wiadomości ze spółek o ich kondycji w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Z szacunków analityków wynika, że zyski firm z indeksu S&P 500 w I kwartale poprawiły się o 30% w skali roku. Przy ocenie osiągnięć przedsiębiorstw, podobnie jak przy rezultatach za IV kwartał 2009 r., mamy jednak pułapkę niskiej bazy porównawczej. I kwartał 2009 r. był dla spółek w Ameryce bardzo trudny. Równocześnie wciąż widoczna jest dysproporcja pomiędzy skalą wzrostu giełdowych indeksów w ciągu roku a tempem poprawy wyników firm.

Zwróć uwagę:

  • Utrzymuje się duża różnica pomiędzy skalą zwyżki indeksów giełdowych i poprawy wyników spółek, co jest potwierdzeniem oczekiwań inwestorów na dalszy wzrost zysków firm w wysokim tempie
  • Za indeksami rynku akcji w USA jest bardzo dobry czas, więc istnieje ryzyko, że rozpoczynający się sezon podawania wyników kwartalnych stanie się pretekstem do realizacji zysków

Rynki nieruchomości

Z szacunków analityków wynika, że Bank of America, JP Morgan i Wells Fargo mogą być zmuszone odpisać dalsze 30 mld USD strat związanych z kredytami opartymi na zabezpieczeniach hipotecznych (w czasie boomu na rynku nieruchomości wraz ze wzrostem wartości domów zwiększała się możliwość zaciągania kredytów konsumpcyjnych). Kwota zapowiadanych odpisów jest zbliżona do oczekiwanych w tym roku zysków tych trzech instytucji finansowych. Kwestia odpisów na złe długi jest jedną z kluczowych przy ocenie możliwości porządnego stanięcia na własne nogi banków, które teraz są mocno wspierane tanim pieniądzem, co przekłada się na niskie koszty pozyskania kapitału.

Specjaliści zapowiadają przy tym, że sprawa rozpoznawania złych długów przez banki jest rozciągnięta w czasie. Może dać znać o sobie dopiero w dalszej części tego roku.

Na Bank of America, JP Morgan i Wells Fargo przypada około 42% z 1,1 bln USD kredytów zabezpieczonych hipoteką.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...