Hamuje ożywienie gospodarcze krajów rozwiniętych

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Z szacunków Organizacji współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej najbogatsze państwa świata, wynika, że w trzech pierwszych miesiącach tego roku tempo ożywienia gospodarczego krajów zaliczanych do G7 znacząco wyhamowało w porównaniu z IV kwartałem 2009 r.

Gospodarki USA, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch wzrosły o 1,9% w I kwartale, biorąc pod uwagę dane zannualizowane wobec 3,7% w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Na II kwartał tego roku zapowiadany jest rozwój w tempie 2,3%. Koniunktura w Ameryce kształtuje się korzystniej niż w strefie euro i Japonii. Najmocniejsze ożywienie ma miejsce w Kanadzie.

Zjawiska makroekonomiczne przekładają się na nastawienie amerykańskich przedsiębiorców. W I kwartale tego roku ich optymizm był największy od II kwartału 2006 r. 73% szefów firm spodziewa się wzrostu sprzedaży w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Kwartał wcześniej ten odsetek wynosił 68%. 29% firm planuje zwiększyć zatrudnienie, co oznacza kwartalny wzrost o 10 pkt proc.

Wskaźniki makroekonomiczne

Na rynkach wschodzących dobra passa trwa nieustannie od 9 sesji. Ostatni raz tak długa sekwencja zwyżek miała miejsce w październiku 2009 r. Nasz rynek poszedł wczoraj pod prąd. Widać, że znaczenie ma w tym przypadku nastawienie do całego regionu. Środowa zniżka WIG nie była jednak na tyle duża, by wpłynąć na diagnozę rynku. W dalszym ciągu kluczowym wsparciem jest styczniowy szczyt przy 41,6 tys. pkt. Dopóki rynek utrzymuje się powyżej niego można liczyć na kontynuację ruchu w górę.

Zwróć uwagę:

  • Nic nie wskazuje na to, by banki centralne strefy euro i Wielkiej Brytanii zmieniły dziś stopy procentowe, ani też dały wskazówki, kiedy to może nastąpić
  • Chiny rozważają stworzenie możliwości handlu juanem względem rosyjskiego rubla, koreańskiego wona i malezyjskiego ringgita, by popularyzować swoją walutę w wymianie handlowej

Rynki nieruchomości

Silne załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi nastąpiło w minionym tygodniu w Stanach Zjednoczonych. Znalazło w tym odbicie znaczące podniesienie się oprocentowania kredytów, związane z ruchem w górę rentowności długoterminowych obligacji. Oprocentowanie popularnej pożyczki 30-letniej o stałym oprocentowaniu zwiększyło się do 5,31%, najwyższego poziomu od sierpnia 2009 r. W efekcie liczba wniosków o refinansowanie kredytów hipotecznych spadła o 17% w ubiegłym tygodniu, a wniosków związanych z kupnem domów wzrosła o 0,2%. Łączna liczba wniosków o kredyty hipoteczne spadła w minionym tygodniu o 11%.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Ciekawostką są zarzuty wobec Goldman Sachs jakoby przed wybuchem kryzysu w 2007 r. zajmował pozycje na rynku instrumentów pochodnych powiązanych z kredytami hipotecznymi przeciwne do tych, jakie mieli klienci. W corocznym badaniu reputacji Goldman Sachs otrzymał 60% negatywnych ocen. Pod tym względem gorzej wypadły jedyne Fannie Mae, Fredzie Mac i AIG.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...