Australia chłodzi koniunkturę podnosząc stopy

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Rynek amerykańskich obligacji nie schodzi z pola widzenia dużej części inwestorów. Jego perspektywy są dyskutowane nie tylko przez pryzmat podaży papierów skarbowych i wiarygodności emitentów, ale również w kontekście potencjalnego popytu. Z tego punktu widzenia ważne są rosnące rezerwy walutowe na świecie.

Światowe rezerwy walutowe w dolarach sięgnęły w marcu 7,8 bln USD i podniosły się o 18% w skali roku. Wzrost jest największy od wybuchu kryzysu wiosną 2008 r.

Perspektywy długoterminowych obligacji zaciemniają dane o zmianach cen w najważniejszych gospodarkach świata. Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata wynika, że w lutym inflacja bazowa spadła w tych krajach do rekordowo niskiego poziomu 1,5%.

Tym samym trudno wciąż mówić o rysującej się groźbie wzrostu cen w nadmiernym tempie, a trzeba raczej zastanawiać się nad ryzykiem otarcia się o deflację. Niektórzy analitycy zapowiadają zejście inflacji bazowej do 0,3% w USA i 0,2% w strefie euro.

Wskaźniki makroekonomiczne

Obecny tydzień upłynie pod znakiem braku publikacji ważniejszych danych gospodarczych. To sprzyjać będzie utrzymaniu stabilizacji na rynkach finansowych. Pozwoli ono na złapanie oddechu przez giełdy, które wyraźnie poszły w górę na pierwszej kwietniowej sesji. WIG przekroczył wczoraj 43,5 tys. pkt, ustanawiając kolejny tegoroczny szczyt. Kluczowym wsparciem jest styczniowa górka, znajdująca się przy 41,6 tys. pkt. To główny punkt orientacyjny, pozwalający oceniać średnioterminową kondycję naszego parkietu.

Zwróć uwagę:

  • Do rekordowo niskiego poziomu 1,5% spadła w lutym inflacja bazowa w państwach OECD
  • Stopy procentowe w Australii poszły w górę po raz 5. w ciągu ostatnich 6 posiedzeń tamtejszego banku centralnego i sięgnęły 4,25%
  • Brak publikacji ważniejszych danych gospodarczych na świecie sprzyja stabilizacji na rynkach finansowych

Rynki nieruchomości

W I kwartale tego roku wysokość czynszów płaconych za wynajęcie apartamentu w USA spadła o 1,5% w skali roku. Nie zmienił się odsetek niewynajętych obiektów, który pozostał na poziomie 8%. To rekord w 30-letniej historii takich danych. W porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami minionego roku czynsze symbolicznie się podniosły (o mniej niż 0,5%). 

Stopy procentowe NBP

Trudna sytuacja w tym segmencie rynku ma związek z wciąż wysokim bezrobociem. Bez jego spadku trudno spodziewać się przełomu. Mimo osłabienia aktywności w zakresie sprzedaży detalicznej i budowy domów w lutym w Australii tamtejszy bank centralny zdecydował o podniesieniu stopy procentowej do 4,25%. Była to piąta podwyżka w czasie 6 ostatnich posiedzeń. Zapowiedziano też dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Jedną z głównych przesłanek do działań dla banku centralnego jest obawa przed powstaniem bańki na rynku nieruchomości, która skończyłaby się podobnym kryzysem jak w USA.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...