Rośnie rentowność amerykańskich obligacji

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
W tym tygodniu zaplanowane są w Ameryce aukcje obligacji skarbowych o łącznej wartości 82 mld dolarów. Według prognoz analityków rentowność dziesięcioletnich obligacji w USA może wzrosnąć w tym roku do 4,2%.

W 2009 r. amerykańskie spółki przeznaczyły na skup własnych akcji kwotę odpowiadającą 28% zysku operacyjnego, jaki w tym czasie wypracowały. To najmniejszy odsetek od 2003 r. Inwestorzy pamiętają, że kolejne lata były bardzo korzystne dla amerykańskiego rynku akcji. Wiedzą też, że przedsiębiorstwa w USA zgromadziły rekordowe zapasy gotówki dzięki którym mogą istotnie zwiększyć zakupy własnych walorów. To zaś sprzyjałoby podtrzymaniu dobrej koniunktury giełdowej. Część specjalistów szacuje, że w tym roku wartość buybacków może się podwoić i sięgnąć blisko 280 mld USD. Takim oczekiwaniom sprzyjają też nadzieje na dalszą poprawę wyników firm.

Do rekordowego poziomu 12,4% podniósł się odsetek korporacyjnych papierów dłużnych, które zawierają w sobie ochronę przed obniżką ratingu emitenta. Duże zainteresowanie tego rodzaju obligacjami stoi w sprzeczności z obecnymi na rynkach akcji oczekiwaniami na kontynuację ożywienia gospodarczego. W I kwartale obniżek ratingów było o 150% więcej niż ich podwyższeń.

Pochodną oczekiwań na dalszą poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki jest zwyżka rentowności obligacji 10-letnich w okolice 4%. Prognozy zapowiadają, że do końca roku dotrze ona do 4,2%. Na obecny tydzień zaplanowane są w Ameryce aukcje obligacji skarbowych o wartości 82 mld USD. To one mogą w dużym stopniu przykuwać uwagę inwestorów w kolejnych dniach. Słabsze zainteresowanie papierami przemawiałoby za dalszym ruchem w górę dochodowości papierów skarbowych.

Zwróć uwagę:

  • Wysokie odczyty wskaźników aktywności gospodarczej na świecie wskazują na zbliżanie się koniunktury do cyklicznej górki
  • Wzrost rentowności długoterminowych obligacji w USA w okolice 4% stanowi wyzwanie dla rynków akcji i gospodarki
  • Tureckie akcje na początku kwietnia zbliżyły się do rekordowych poziomów z jesieni 2007 r.

Rynki nieruchomości

Opublikowane w poniedziałek dane o lutowej liczbie podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych przyniosły zaskakujący wzrost o 8,2% w porównaniu ze styczniem. Był to 2. najlepszy wynik w historii (rekordowy był październik 2001 r.). Ta poprawa przyszła jednak po mocnym spadku w styczniu, który wyniósł 7,8%. Widać więc, jak zmienne są to w tym roku dane. W związku z tym wyciąganie wniosków na ich podstawie, że nadchodzi kolejna faza ożywienia aktywności kupujących na wtórnym rynku mieszkaniowym w USA jest przedwczesne. Nadzieje na to daje wydłużenie programu zachęt podatkowych dla kupujących pierwszy dom. Obejmuje tych, którzy podpiszą umowę do końca kwietnia i sfinalizują transakcję do połowy roku.

Serwis Nieruchomości

Analitycy Credit Suisse wyliczyli, że kredyty poniżej 10 mln USD na nieruchomości komercyjne mają wartość blisko 170 mld USD i blisko 6% z nich jest obsługiwanych z przynajmniej 60-dniowym opóźnieniem.

Serwis kredyty

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...