Lepsze nastroje w budownictwie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Obecny tydzień jest kolejnym, w którym nie ma zbyt wiele istotnych publikacji makroekonomicznych. To sprzyja falowaniu nastrojów na rynkach finansowych, ale przemawia przeciwko rozstrzygnięciom niepewnej sytuacji.

Inwestorzy mają trudność z jednoznaczną interpretacją pojawiających się wiadomości z rynków finansowych. Tak było z podwyżką stóp procentowych w Indiach, która podczas poniedziałkowej sesji wywołała niepokój w Azji, co przeniosło się na pierwszą część notowań na Starym Kontynencie. W Ameryce oddziaływanie tego czynnika zakończyło się w piątek. W sumie można przyjąć, że to zdarzenie nie wystraszyło inwestorów i zresztą słusznie. Skala wzrostu kosztów pieniądza była niewielka, a realne stopy procentowe wciąż są mocno ujemne, a więc wspierają gospodarkę.

Wskaźniki makroekonomiczne

Przy obecnych dobrych nastrojach na rynkach inwestorzy będą mieli raczej skłonność do czekania na sygnały ewentualnego negatywnego wpływu zacieśniania monetarnego niż martwienia się tym na wyrost.

Marcowe badanie koniunktury GUS w naszym kraju przyniosło najlepszy wynik dla przemysłu od półtora roku, utrzymanie się stagnacji w handlu, oraz wychodzenie z regresu budownictwa. Mieszane oceny dotyczą też sektora usługowego, gdzie w branży finansowej nastroje są bardzo optymistyczne, ale na przykład w transporcie, edukacji, w działalności związanej z zakwaterowaniem i gastronomią. Generalnie widać, że ożywienie postępuje, ale jego siła nie jest jeszcze zbyt duża. Przy zróżnicowanej kondycji branż trudno też mówić o tym, że weszliśmy w fazę stabilnego wzrostu gospodarczego.

Zwróć uwagę:

  • Kondycja poszczególnych sektorów naszej gospodarki w marcu jest nadal mocno zróżnicowana, co powoduje, że trudno wciąż jeszcze mówić o trwałym wzroście naszej gospodarki
  • Spadek inflacji bazowej do 2,2% w lutym w naszym kraju zmniejsza zagrożenie szybką podwyżką stóp procentowych
  • Jak zachowały się ceny domów na rynku wtórnym w USA w lutym

Rynki nieruchomości

W marcu znacząco poprawił się klimat koniunktury w polskim budownictwie. Jej poprawę w tym miesiącu sygnalizuje 20% firm, a pogorszenie 26%. Tym samym saldo wzrosło do minus 6 pkt proc. z minus 15 pkt w lutym. Klimat koniunktury w budownictwie negatywnie jest oceniany od przeszło roku. Przedsiębiorcy nadal odnotowują spadek portfela zamówień i produkcji. Jednak przewidywania w tym względzie na kolejne 3 miesiące są już pozytywne. Szczególnie zauważalny jest wzrost oczekiwań na zwiększenie się portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Podobnie, jak w innych sektorach, kondycja firm jest zróżnicowana w zależności od ich wielkości. Dla dużych przedsiębiorstw klimat koniunktury jest nawet pozytywny. Z ankiety GUS wynika też, że można spodziewać się dalszego spadku cen robót budowlano-montażowych. 21% firm ocenia swoje zdolności wytwórcze jako zbyt duże w relacji do oczekiwanego portfela zamówień (ten odsetek zwiększa się), 13% - jako zbyt małe. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wynosi 59%. Rok wcześniej było to 70%.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...