Oczekiwana poprawa na rynku pracy w USA

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Inwestorzy zgodnie z tradycją pierwszego piątku miesiąca wyczekiwać będą dziś na raport z amerykańskiego rynku pracy. Nie wydaje się jednak, żeby mógł ich zaskoczyć.

Publikacja danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych nie powinna zaskoczyć rynków finansowych. Po pierwsze, inwestorzy cierpliwie czekają na poprawę w sferze zatrudnienia, które ma być następstwem ożywienia gospodarczego. Potwierdziła to odporność rynków w ostatnim czasie, kiedy pojawiały się mniej korzystne od przewidywań dane dotyczące rynku pracy (większa nowych bezrobotnych, rewizja w dół styczniowej liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym). Po drugie, tendencje na rynku pracy w Ameryce podtrzymują nadzieje na poprawę sytuacji. Jesteśmy coraz bliżej tego, by nie tylko malało tempo spadku zatrudnienia, ale by zatrudnienie zaczęło się zwiększać. Zresztą warto też pamiętać o wsparciu rentowności przedsiębiorstw przez obecne uwarunkowania na rynku pracy. Skutkują wzrostem wydajności pracy i tym samym obniżają koszty pracy. Obecne zjawiska nie stwarzają też presji na wzrost stóp procentowych.

W kontekście wiadomości napływających z Chin coraz trudniej się oprzeć wrażeniu, że mamy powtórkę sytuacji z przełomu 2003 i 2004 r. Wtedy, tak jak obecnie, inwestorzy „żyli” obawami przed przegrzaniem koniunktury w tamtejszej gospodarce. Ostatnio przypomniał o takim ryzyku sam chiński premier, mówiąc o „niezrównoważonym i niestabilnym” charakterze wzrostu gospodarczego. To może skutkować dalszymi działaniami przywracającymi równowagę zwłaszcza na rynku kredytowym. 6 lat temu tego typu zagrożenia sprowokowały na rynkach wschodzących głęboką korektę.

Zwróć uwagę:

Według Ministerstwa Pracy stopa bezrobocia wzrosła w Polsce w lutym do 13%
Na amerykańskim rynku pracy wygasają negatywne tendencje, ale na realnej poprawy sytuacji wciąż jeszcze nie widać.

Zła sytuacja na rynku pracy osłabia konsumpcję, ale sprzyja też poprawie rentowności przedsiębiorstw.

Wskaźniki makroekonomiczne

Rynki nieruchomości

Po raz pierwszy od 8 miesięcy obniżyły się ceny domów w Wielkiej Brytanii. Według Halifax poszły w lutym w dół o 1,5%. W skali roku notują wzrost o 4,2%. Od dołka z kwietnia 2009 r. podniosły się o 8%. Zachowanie cen w lutym wiązane jest z większą aktywnością sprzedających oraz niewielkim zainteresowaniem kredytami hipotecznymi w początkach tego roku. Przypomnijmy, że w styczniu przyznano najmniej tego rodzaju kredytów od 8 miesięcy. Zwraca się też uwagę na negatywny wpływ ostrej zimy na popyt, jak również wygasanie ulgi podatkowej związanej z transakcjami na rynku nieruchomości.

Mimo że w lutym nieco zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy podażą i popytem, to wciąż pozostaje to najważniejszym elementem rzutującym na postrzeganie przyszłej sytuacji na brytyjskim rynku nieruchomości.

Tymczasem na amerykańskim rynku znacząco spadła w styczniu liczba transakcji. Podpisano 7,6% mniej umów niż w grudniu 2009 r.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...