Ceny domów w USA spadają wolniej

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
W kontekście lutowego badania koniunktury w naszej gospodarce, jak również styczniowych danych sprzedaży detalicznej i bezrobocia, zrozumiała staje się słabość warszawskiego parkietu w ostatnim czasie.

Wszystkie publikacje makroekonomiczne w ostatnim czasie wskazują na ograniczone tempo poprawy sytuacji gospodarczej. Wskaźniki koniunktury potwierdzają zróżnicowaną kondycję poszczególnych branż. O ile w przemyśle widać nadal poprawę (choć i tu mamy duże podziały między producentami z różnych działów), to już handel i budownictwo budzą niepokój. Taką samą polaryzację mamy w usługach, gdzie w sektorze finansowym sytuacja jest bardzo dobra, ale w działalności gastronomicznej, związanej z zakwaterowaniem, transportem, czy magazynowaniem jest źle.

Wskaźniki makroekonomiczne

Styczniowe dane wskazują też wyraźnie na konieczność zmiany myślenia o gospodarce. Dziś już nie jest tak istotne, w jakim stopniu podniesie się produkcja, ale czy spotka się to z wystarczającym popytem ze strony konsumentów. Spadek styczniowej sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym w naszym kraju, czy znaczące pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów w lutym, każą mieć co do tego wątpliwości.

Wtorkowe notowania na naszym parkiecie niczego jeszcze nie rozstrzygnęły, ale zniżkę notowań można traktować jako krok w stronę kontynuacji ruchu w dół, który może sprowadzić indeks WIG w rejon przynajmniej 35 tys. pkt. Oceniamy, że taki scenariusz byłby korzystny dla regularnie inwestujących w akcje. Pozwalałby na ich skupowanie po niższych, bardziej atrakcyjnych cenach.

Zwróć uwagę:

Oceny koniunktury w naszym kraju w lutym, podobnie jak w poprzednich miesiącach, były bardzo zróżnicowane, co ogranicza oczekiwania dotyczące skali i tempa ożywienia gospodarczego

Choć słabą sprzedaż detaliczną w styczniu w Polsce można w pewnym stopniu tłumaczyć czynnikami jednorazowymi, to jednocześnie te dane potwierdziły słabnięcie kondycji konsumentów, jakie było widać już w poprzednich miesiącach

Rynki nieruchomości

Luty nie przyniósł poprawy ocen koniunktury przez przedstawicieli branży budowlanej w Polsce. Podobnie jak miesiąc wcześniej o 15 pkt proc. więcej przedsiębiorstw wskazywało na jej pogarszanie się niż poprawę. Po 2 pkt proc. podniósł się zarówno odsetek tych, którzy sygnalizują regres, jak i polepszenie sytuacji. Pierwszych jest w tym miesiącu 30%, drugich 15%.

Przedsiębiorcy notują dalszy spadek produkcji oraz portfela zamówień. Wpływ na to mają niekorzystne warunki atmosferyczne. Natomiast zbliżająca się wiosna powoduje nieznaczny optymizm w zakresie portfela zamówień w perspektywie najbliższych 3 miesięcy. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w branży budowlanej spadło 56% w porównaniu z 71% rok wcześniej.

W Ameryce natomiast indeks S&P/Case Schiller przyniósł kolejny spadek cen domów w skali roku. W grudniu wyniósł 3,1% i był najmniejszy od maja 2007 r. Wciąż zatem negatywne tendencje w zakresie cen domów mają miejsce.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...