Cena złota przebiła 1000 dol. za uncję

Paweł Satalecki
rozwiń więcej
Trochę w ciszy, poza głównymi tytułami gazet ceny szlachetnego metalu znalazły się najwyżej od ponad 6 miesięcy. Jeszcze trochę i padnie historyczny rekord.

Ceny złota na giełdzie w Nowym Jorku rosną piąty dzień z rzędu. Od początku września ceny kruszcu zyskały już ponad 5,5 procent. We wtorek za uncję złota płacono nawet 1008 dolarów. Złoto zyskuje na wartości, bo inwestorzy boją się wysokiej inflacji spowodowanej ogromną podażą dolarów.

Póki co w USA panuje deflacja, czyli spadek cen, jednak w przyszłości miliardy dolarów pompowane w system i rosnący dług publiczny (obecnie wynosi 11,8 bln dolarów) w dużej mierze przyczynią się do osłabienia amerykańskiej waluty, a co za tym idzie narastania presji inflacyjnych.

Zwyżka złota może być niestety złym prognostykiem dla rynków akcji. Z reguły bowiem ceny kruszcu poruszają się odwrotnie niż indeksy. Póki co nie widać jeszcze na rynkach tej zależności, ale jeśli rekord zostanie pobity będzie to mocny sygnał dla inwestorów, że być może czas przerzucić część środków w bardziej bezpieczne aktywa niż akcje.

Dotychczasowy rekord cen złota padł w marcu ubiegłego roku i wyniósł 1027 dol. za uncję.

Na rosnących cenach złota mogą zarobić nie tylko rekiny finansjery, ale także drobni inwestorzy. Jeśli ceny złota pobiją rekord z pewnością będziemy mogli spodziewać się kilku nowych produktów strukturyzowanych opartych na cennym metalu. Aktualnie żadna instytucja finansowa nie oferuje tego typu inwestycji.

Łatwiej mają inwestorzy, którzy posiadają rachunek maklerski w biurze maklerskim. Mogą oni kupić certyfikaty notowane na GPW oparte o kruszec o kodzie RCGLDAOPEN. Są to certyfikaty wyemitowane przez Reiffeisen Centrobank. Od początku września wzrosły o ponad 5 procent. W złoto można zainwestować także poprzez fundusze inwestycyjne jak np. Investor Gold FIZ.

Najprostszym jednak sposobem zainwestowania w złoto są monety i sztabki. Można je kupić w internecie w specjalnych serwisach lub np. na stronie Mennicy Polskiej i w NBP. Za popularną monetę Orła Bielika o wadze 1/10 uncji w NBP zapłacimy 441,20 zł, za monetę o nominale 500 zł ważącą 1 uncję – 3283,94 złotych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...