Gospodarka da sobie radę bez niższych stóp

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
rozwiń więcej
Rada Polityki Pieniężnej na sierpniowym posiedzeniu po raz trzeci z rzędu postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wysokość podstawowej stopy referencyjnej nadal wynosi więc 3,5 proc.

O coraz większej powściągliwości w dążeniu członków Rady Polityki Pieniężnej do obniżania stóp świadczyły już wyniki głosowań na poprzednich posiedzeniach. Przy równym rozkładzie opinii za i przeciw, o obniżaniu przesądzał głos przewodniczącego. Trzymiesięczna przerwa w obniżaniu stóp, czy też pozostawianiu ich na niezmienionym poziomie, to jednak nic nadzwyczajnego. Można wręcz powiedzieć, że jest to raczej normą, niż wyjątkiem. Może bowiem świadczyć o stabilizacji sytuacji w gospodarce oraz braku potrzeby ingerencji w przebiegające w niej procesy za pomocą tego typu narzędzi polityki pieniężnej. Jeden z najdłuższych okresów „niezmienności” trwał od marca 2006 r. do kwietnia 2007 r. Co ciekawe, pojawiają się coraz częściej opinie, że i w najbliższej przyszłości może nas czekać dość długi okres „bezczynności” Rady Polityki Pieniężnej w tym zakresie.

To dowód, że nasza gospodarka świetnie sobie radzi i bez obniżania stóp procentowych. Ciekawe, jak skomentowałby to Ben Bernanke, okrzyknięty już niemal zbawcą finansowego świata albo wybrany właśnie na drugą kadencję szef Fed, który stóp obniżyć już nie może.

Rzeczywiście, polska gospodarka w ostatnim czasie daje powody do zadowolenia niemal w każdej z grup wskaźników. Bezrobocie wciąż nie stanowi większego problemu, choć można się spodziewać jego niewielkiego wzrostu w następnych miesiącach. Produkcja przemysłowa spada nieznacznie i nawet ostatni zawód, jaki sprawiła ekonomistom, nie jest w stanie tego zmienić. Tempo wzrostu średniego wynagrodzenia w przemyśle wyraźnie spowolniło, ale wciąż jest dość imponujące, jak na największe spowolnienie gospodarcze od wielu lat. Utrzymuje się nieznacznie powyżej inflacji, a więc realnie rośnie. Inflacja jest na wciąż dość wysokim poziomie, nieco przewyższającym górną granicę celu inflacyjnego NBP, a sprzedaż detaliczna w lipcu nieoczekiwanie nam rozkwitła. Rada nie ma więc żadnych argumentów, przemawiających za obniżaniem stóp procentowych. I wypada się tylko z tego cieszyć.

Wskaźniki makroekonomiczne

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...