Decyzja ECB i wyniki stress-testów

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
rozwiń więcej
Emil Szweda
rozwiń więcej
inforCMS
Europejski Bank Centralny może obniżyć dziś stopy procentowe do 1,0 proc. (o 25 pkt bazowych) - tego przynajmniej spodziewają się ekonomiści. Dla rynków decyzja nie będzie miała dużego znaczenia.

Bloomberg powołując się na wyniki swojej ankiety spekuluje, że rekordowo niskie stopy nie będą podnoszone aż do III kwartału 2010 roku.

Wiele wskazuje na to, że utrzymanie stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie nie pomoże w zwalczeniu recesji, dlatego więcej uwagi skupiają pozostałe działania ECB. Oczekuje się, że mógłby zapewnić bankom komercyjnym długoterminowe finansowanie.

Dziś także poznamy wreszcie wyniki osławionego stress-testu. Najprawdopodobniej - choć część banków wymagać będzie dodatkowego finansowania - obejdzie się bez kolejnego wspierania banków pieniędzmi podatników.

Waluty

Około godz. 8.30 czasu warszawskiego kurs polskiej waluty wobec euro i franka szwajcarskiego pozostawał na poziomie ze środy (odpowiednio 4,37 PLN oraz 2,90 PLN). Lekko podrożał dolar, którego wyceniano na 3,30 PLN. Konieczność dokapitalizowania amerykańskich banków łączną kwotą ok. 65 mld USD to wciąż nieoficjalna informacja, dlatego w pierwszej części dnia uwagę inwestorów przykuwać będą komunikaty banków centralnych (ECB, Bank of England) dotyczące skali operacji dokonywanych na rynkach pieniężnych. Rano na wartości zyskiwały tzw. "waluty surowcowe" czyli dolar australijski i nowozelandzki, które korzystają na trendzie wzrostowym obserwowanym na rynkach ropy i metali przemysłowych.

Surowce

Najwięksi uczestnicy rynków surowcowych nie pozostają obojętni na zachowanie giełdowych indeksów i zdecydowanie w ostatnich dniach nie żałują kapitału na zakupy. W czwartek rano za baryłkę ropy naftowej płacono już 56,8 USD czyli najwięcej od listopada 2008 r. Nawet jeśli rezerwy energetyczne największego konsumenta paliw na świecie (USA) rosną do poziomu obserwowanego ostatnio w 1990 roku, jak okazuje się można odbierać to jako powód do zakupów powołując się na kompletnie zdewaluowany w ostatnich tygodniach konsensus analityków. Przed przeceną skutecznie broniło się złoto, które kosztowało rano 913 USD za uncję, a miedź po zwyżce o prawie 5 proc. zbliżyła się do półrocznego rekordu cenowego.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...