ZBP: Liczba kredytów hipotecznych spadła o 42%

Emil Szweda
rozwiń więcej
Recesji być może da się w Polsce uniknąć - powiedział w TVP1 minister finansów Jacek Rostkowski. W porównaniu do wypowiedzi sprzed kilku miesięcy zmiana tonu jest łatwo zauważalna.

Minister finansów nawiązał też do elastycznej linii kredytowej udostępnionej NBP przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W grę wchodzi 20,5 mld dolarów, które mogłyby być wykorzystane na interwencje w celu obrony złotego. Rynki uznały, że jest to dobra wiadomość dla złotego, choć na dobrą sprawę pozycja Polski nie zmienia się specjalnie. NBP ma własne rezerwy na poziomie ok. 55 mld euro, które do niedawna uznawano za niewystarczające. Zwiększenie puli o kredyt (który trzeba będzie po ewentualnym wykorzystaniu również spłacić w dolarach) aż tak dużo jednak nie zmienia.

Wszystko jest jednak sprawą pewnej percepcji. W czwartek złoty tracił drugi dzień z rzędu, jakby na przekór opiniom o jego mocniejszej pozycji rynkowej. Strata nie była jednak duża - ok. 16:30 za franka płacono 2,836 PLN, za euro 4,288 PLN, a za dolara 3,248 PLN.

Związek Banków Polskich podał, że liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła w I kwartale do 35 tys. w porównaniu do 60 tys. z I kw. 2008 roku, co stanowi spadek o 42 proc. (w połowie maja podamy własne szacunki). Kolejny argument dla inwestorów oczekujących słabych wyników po sektorze bankowym. Warto jednak pamiętać, że dziś banki udzielają kredytów z nawet dwu- i trzykrotnie wyższą marżą niż przed rokiem, co zacznie procentować po udrożnieniu rynku pieniężnego w Polsce.
Inwestorzy na GPW nie mieli w czwartek ochoty kupować tak odległej przyszłości - WIG20 ponownie odbił się od okolic 1800 pkt i zakończył sesję 1,2-proc. spadkiem. Indeksy małych i średnich spółek utrzymały się na plusie i inwestorzy naprawdę mogą zacząć wierzyć, że ich sytuacja jest niezależna od perturbacji w światowej gospodarce. Obroty nieco wzrosły - do 1,67 mld PLN na całym rynku. Całość zaczyna wyglądać na dystrybucję akcji pod istotnym poziomem oporu (strefa 1800-1900 pkt) przy akompaniamencie prasy otrąbiającej koniec bessy.

Z USA napłynęły mieszane dane - liczba rozpoczętych budów nowych domów spadła o 10,8 proc. (oczekiwano spadku o 7,4 proc.), a liczba pozwoleń na budowę spadła o 9 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.). Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 610 tys. (z 665 tys. przed tygodniem), ale liczba pobierających zasiłki stałe wzrosła do ponad 6 mln. Na osłodę inwestorzy otrzymali raport kwartalny JP Morgan - 2,14 mld dolarów zysku w I kwartale to o 20 proc. więcej niż oczekiwali analitycy. Jednak po wzrostowym otwarciu, indeksy giełd amerykańskich przeszły płytko na czerwoną stronę.

Wybierz kredyt hipoteczny

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...