Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
rozwiń więcej
Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych/Fot. Fotolia / Fotolia
Stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś poprawić, wręcz przeciwnie wiele przemawia za tym, że będą dalej spadać. To oznacza, że na lokatach bankowych najbezpieczniejszym i najchętniej wybieranym do tej pory produkcie do pomnażania oszczędności przez inwestorów detalicznych trudno będzie cokolwiek zarobić. Ale co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje korporacyjne?

Czy warto więc trzymać oszczędności w banku? To pytanie w najbliższym czasie postawi sobie kolejna grupa osób obserwując topniejące odsetki i zacznie szukać alternatywnych form pomnażania oszczędności. Co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje.

Obligacje korporacyjne - alternatywa dla lokat bankowych

Stojącym przed trudnym dylematem inwestorom indywidualnym z pomocą przychodzą spółki emitujące obligacje korporacyjne kierowane właśnie do nich. Segment rynku obligacji korporacyjnych na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo dynamicznie się rozwijał, nie inaczej sytuacja przedstawia się w pierwszych miesiącach 2016 roku. W maju bieżącego roku sukcesem zakończyła się emisja obligacji Banku Pocztowego, wcześniej obligacje sprzedały takie spółki jak Kruk, Best czy Alior Bank i na tym nie koniec bo zapowiadane są kolejne emisje ze względu na duży popyt wśród inwestorów detalicznych a i analitycy zachęcają do inwestycji w ten instrument finansowy.

Polecamy: Jak zarobić pieniądze - 45 pomysłów na własną firmę (książka)

Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.Choć obligacje korporacyjne charakteryzują się większym bezpieczeństwem i stabilnością niż inwestycje w akcje, a drugiej strony zapewniają dużo większe zyski niż lokaty bankowe nie jest to produkt bez wad.

Ryzyko inwestycyjne związane z obligacjami korporacyjnymi ponoszone przez inwestora zależy całkowicie od spółki emitującej papiery dłużne. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o inwestycji, inwestorzy indywidualni powinni skupić się na obligacjach przedsiębiorstw o ugruntowanej i sprawdzonej historii działalności i silnych fundamentach finansowych. Należy wziąć także pod uwagę jakie zabezpieczenia obligacji proponuje firma oraz czy poziom jej zysków operacyjnych wystarcza na obsługę płatności kuponowych. Pozwala to uniknąć  sytuacji, w której emitent nie wykupi obligacji.

​ Problemem może okazać się także wycofanie pieniędzy z obligacji przed terminem wskazanym przez emitenta. Aby „pozbyć” się obligacji korporacyjnych trzeba znaleźć na nie innego nabywcę to znaczy sprzedać na rynku giełdowym Catalyst, a czasami może okazać się to trudne ze względu na ich małą płynność .

Nie należy więc ulegać chwilowej modzie i traktować obligacji korporacyjnych jako masowo dostępną receptę na niskie oprocentowanie lokat bankowych, inwestorzy indywidualni powinni wykorzystywać ten instrument finansowy jako narzędzie przy tworzeniu swojego portfela inwestycyjnego, który pozwala zdywersyfikować ryzyko i jednocześnie uzyskać stopę zwrotu wyższa niż z inwestycji w obligacje skarbowe czy depozyty bankowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...