Ukryj się przed fiskusem w funduszu parasolowym

Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
rozwiń więcej
inforCMS
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowują coraz bogatszą ofertę dla inwestorów nie chcących płacić podatku Belki. Fundusze przekształcane są w subfundusze parasolowe, pozwalające uniknąć opodatkowania.

Większość z nowo wprowadzanych na rynek przez TFI funduszy otwartych, to obecnie subfundusze, tworzone w ramach tzw. funduszy parasolowych. Takie „parasole” posiadają już w ofercie prawie wszystkie TFI. Od strony prawnej tworzenie funduszy parasolowych możliwe jest dopiero od kilku lat, dlatego cześć TFI, które działają dłużej, cały czas mają w ofercie zwykłe fundusze, które stopniowo przekształcają w subfundusze. Obecnie taki proces przeprowadzają dwa towarzystwa o stosunkowo bogatej ofercie produktowej i znacznym udziale w rynku – Pioneer Pekao TFI (poinformował o takim zamiarze) i ING TFI (już uzyskało zgodę Komisji Nadzoru Finansowego).

Fundusz parasolowy może skupiać pod sobą praktycznie dowolną liczbę subfunduszy, a każdy z nich może charakteryzować się odmienną strategią inwestycyjną, poziomem ryzyka i skalą potencjalnych zysków. Dlatego plany Pioneer Pekao TFI dotyczą ośmiu funduszy, obejmujących w zasadzie pełne spektrum na skali ryzyka (od funduszu pieniężnego po fundusz akcji małych i średnich spółek). Docelowo zostaną one przekształcone w subfundusze funduszu parasolowego Pioneer FIO, w którym są już trzy subfundusze, zatem po dokonaniu operacji ich liczba wzrośnie do 11. ING TFI z kolei na subfundusze przekształca sześć dotychczasowych funduszy i wciela je do ING Parasol FIO, w którym obecnie jest już skupionych 12 subfunduszy. W tym przypadku cały proces to przede wszystkim chęć uporządkowania oferty produktowej, bowiem do tej pory ING TFI miało w ofercie fundusze, których strategie inwestycyjne się dublowały, z tym że jedne działały w ramach parasola, a drugie nie. Przez pewien czas będzie zatem funkcjonować pięć par funduszy o takich samych strategiach, ale nieco innych nazwach, np. ING Subfundusz Akcji i ING Subfundusz Akcji Plus. Docelowo maja one być połączone, więc po tej operacji liczba subfunduszy wyniesie 13.

Przekształcanie zwykłych funduszy w subfundusze jest dla inwestorów, zarówno tych obecnych, jak i potencjalnych, atrakcyjną zmianą ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą inwestowanie w ramach funduszu parasolowego. Stąd, zmiany jakie zajdą w powyższych przypadkach, dla klientów oznaczają wyłącznie korzyści. Wynika to z faktu, że przenosząc środki pomiędzy subfunduszami, znajdującymi się pod jednym parasolem, po stronie inwestora nie powstaje obowiązek podatkowy. Podczas gdy 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, płaci się w przypadku umarzania, a nawet konwersji jednostek uczestnictwa, czyli przekładania pieniędzy pomiędzy zwykłymi funduszami zarządzanymi przez dane TFI.

Ulokowanie pieniędzy w funduszu parasolowym umożliwia zatem ewentualne reagowanie na bieżące wydarzenia zachodzące na rynkach finansowych, nie narażając się przy tym na konieczność uiszczenia podatku od dotychczas osiągniętych zysków (oczywiście, jeśli jakieś zyski mamy). Dlatego są szczególnie warte polecenia przede wszystkim tym inwestorom, którzy przewidują, że będą w miarę aktywnie zarządzać swoimi inwestycjami. I dlatego, im więcej subfunduszy skupia fundusz parasolowy, tym większa jest jego atrakcyjność dla inwestora.

To rozwiązanie nie zwalnia nas niestety z podatku jako takiego. Płaci się go jednak dopiero przy ostatecznym wyjściu z funduszu od całkowitego zysku, liczy się do tego zarówno zyski jak i straty poniesione w poszczególnych subfunduszach. Inwestor ma zatem możliwość ewentualnego zbilansowania zysków i strat. Pieniądze w ramach parasola możemy inwestować tak długo, jak tylko będziemy uważali za stosowne. Nie ma żadnych limitów.

Jedyna wada „parasoli”, w porównaniu ze zwykłymi funduszami, to swoiste „przywiązanie się” przez klienta do określonego TFI, zarządzającego danym funduszem. Możliwość uniknięcia podatku jest dla inwestora korzystna, aby jednak z niej skorzystać, nie można opuścić funduszu i przenieść się do innego, zarządzanego przez konkurencyjne TFI. Ma to znaczenie w kontekście osiąganych przez fundusze stóp zwrotu. Może się bowiem okazać, że wybrane przez nas TFI jest marnie zarządzane i jego fundusze na tle rynku regularnie osiągają słabsze wyniki. Zrezygnowanie z usług takiego TFI będzie się wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od ewentualnych zysków.

Należy oczekiwać, że prędzej czy później wszystkie fundusze otwarte będą działały na zasadzie funduszy parasolowych. No chyba, że podatek Belki zostanie zniesiony. Ale na to lepiej się jednak nie nastawiać.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...