Strategie inwestycyjne

Sławomir Łuniewski
rozwiń więcej
Dobór odpowiedniej strategii inwestycyjnej zależy od wielu czynników, takich horyzont inwestycyjny, wielkość kapitału, możliwość systematycznego oszczędzania. Najważniejszym czynnikiem jednak charakter i osobowość inwestora.

Zaczynając inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, lub kupując jednostki funduszy inwestycyjnych, stajemy przed wyborem odpowiedniej strategii inwestycyjnej.

Podstawowe strategie inwestycyjne:

  • Strategia aktywna
  • Strategia pasywna
  • Strategia systematycznego inwestowania

Zanim zainwestujemy pierwsze pieniądze jednak, powinniśmy zadać sobie kilka pytań:

  • Na jak długo chcemy zainwestować pieniądze? (horyzont inwestycyjny)
  • Ile chcemy zainwestować?
  • Ile czasu mamy na bieżącą obserwację notowań i trendów rynkowych?
  • Jakich zysków oczekujemy, wobec ryzyka które jesteśmy w stanie podjąć?

Strategia aktywna

Na aktywne inwestowanie na rynku kapitałowym pozwolić mogą sobie osoby, które mają dość czasu, żeby śledzić bieżące notowania giełdowe, obserwować rynek papierów wartościowych, analizować wyniki finansowe spółek giełdowych.

Aktywna strategia inwestycyjna polega na obserwowaniu krótko i średnioterminowych trendów rynkowych. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w tej metodzie wspierane jest najczęściej przez analizę techniczną. Aktywni inwestorzy charakteryzują się pewną skłonnością do ryzyka, lokują oni swe kapitały w aktywa odznaczające się dużą zmiennością cen, są to najczęściej fundusze zrównoważone i akcyjne oraz akcje spółek giełdowych. Kapitał inwestowany za pomocą strategii aktywnej powinien być na tyle duży, aby prowizje pobierane przez biuro maklerskie przy często składanych zleceniach nie zniwelowały nam ewentualnego zysku z inwestycji. Zazwyczaj w biurach maklerskich, przy zleceniach o mniejszej wartości pobierana jest prowizja kwotowa, która przy zbyt małej kwocie transakcji może stanowić dużą wartość procentową. Przeważnie przy zleceniach powyżej 1200-1500 zł (w zależności od biura maklerskiego) pobierana jest niska liniowa prowizja procentowa.

Strategia pasywna

Na strategię pasywną decydują się inwestorzy, którzy nie mają czasu na obserwowanie trendów i ciągłe śledzenie cen akcji lub jednostek funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy pasywni lokują swe oszczędności najczęściej w fundusze inwestycyjne o mniejszej zmienności cen. Są to zazwyczaj fundusze stabilnego wzrostu, fundusze papierów wierzycielskich i fundusze rynku pieniężnego i obligacje skarbu państwa. Strategia pasywna przeznaczona jest dla oszczędzających w dłuższym horyzoncie czasowym, mogących pozwolić sobie na zamrożenie kapitału na co najmniej 2-3 lata.

Niektórzy inwestorzy stosują strategię pasywną kupując bezpośrednio akcje spółek giełdowych. Inwestycja tego typu jednak, ze względu na nieco większe ryzyko powinna być poprzedzona gruntowną analizą fundamentalną firmy.

Metoda ta porównywana jest do puszki po kawie, w której umieszczamy swoje oszczędności i chowamy wysoko na szafie. Po kilku latach, przypominając sobie o puszce z papierami wartościowymi możemy być miło zaskoczeni.

Strategia systematycznego inwestowania

Strategia ta opiera się na systematycznym inwestowaniu określonej kwoty pieniędzy. Może ona przynieść dobre wyniki inwestycyjne w dłuższym horyzoncie czasowym. Metoda ta opiera się na teorii, że w długim horyzoncie czasowym inwestycje na rynku giełdowym przynoszą zysk, a inwestując systematycznie uśredniamy cenę naszych aktywów nie zwracając uwagi na okresowe wahania koniunktury. Systematycznie dokupując akcje różnych spółek giełdowych lub jednostki różnych funduszy, możemy także stworzyć zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Metoda ta przeznaczona jest jednak dla osób o dużej dyscyplinie wewnętrznej.

Przy wyborze strategii inwestycyjnej, należy brać pod uwagę wiele czynników takich jak horyzont czasowy, wielkość kapitału itp., jednak najważniejsza wydaje się osobowość inwestora i jego skłonność do ponoszenia ryzyka.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...