Anatomia upadku w grze giełdowej

DIF Broker
rozwiń więcej
Giełda. Fot. Fotolia
Jedną z bardziej efektywnych prezentacji, których używamy w celu zobrazowania potęgi analizy technicznej w sztuce gry giełdiowej jest`` Anatomia Upadku``. Koncepcja jest bardzo prosta i daje jasny obraz tego w jak odmienny sposób działa analiza techniczna oraz analiza fundamentalna.

Patrząc na akcje wchodzące w skład indeksu S&P 500 widzimy wiele akcji, które w ostatnich miesiącach zanotowały ogromne spadki, czemu towarzyszyła fala negatywnych wiadomości natury fundamentalnej. Przykładem mogą tutaj być akcje: Citigroup, Hewlett-Packard Company, General Motors, Marsh & McLennan, Eastman Kodak, Martha Stewart Living.

Co ważne dla nas zwolenników analizy technicznej, w cenie akcji zawarte jest wszystko, wszelkie informacji są odzwierciedleniem aktualnej ceny. Co ciekawe analiza techniczna nijako przepowiada zbliżające się kłopoty dla spółki i jej obraz techniczny odpowiednio wcześniej uprzedza inwestorów. Spójrzmy na doskonały tego przykład z ostatniego czasu, akcje spółki Herbalife HLF.

Utworzona w 1980 roku firma dostawca produktów zdrowej żywności, suplementów diety oraz preparatów wspomagających odchudzanie. Przez ostatnie kilka tygodni akcje Herbalife są można powiedzieć pod ostrzałem Billa Ackmana założyciela Pershing Capital, który skutecznie zaniża wartość spółki. Utrzymując, iż Herbalife jest piramidą finansową, wielopoziomowego marketingu. W ostatnim numerze Barrons, zamieszczony jest artykuł wyjaśniający, iż struktura wygląda następująco: dystrybutorzy pozyskują nowych dystrybutorów oraz nowych klientów dla produktów firmy. Na uwagę tutaj zasługuje fakt, iż znacznym faktorem są tutaj korzyści z pozyskania nowych dystrybutorów. Ackman kwestionuje tutaj fakt, czy w ogóle w takim razie zachodzi jakakolwiek sprzedaż. W swojej prezentacji Ackman zarzucaa iż Herbalife jest piramidą finansową, a w stosunku do akcji spółki, zaleca stosowanie krótkiej sprzedaży oraz unikanie tych akcji jako inwestycji.

Zobacz: Pożyczka przez internet - na co uważać?

Co ma z tym wspólnego analiza punktowo-symboliczna?

Na długo przez barwną prezentacją Ackmana, wykres trendu analizy punktowo-symbolicznej spółki, generował już wyraźne sygnały sprzedaży. Akcje spółki osiągnęły swój szczyt w kwietniu tego roku na poziomie 73 $. Lecz na skutek gwałtownych spadków, już dnia 2 maja akcje Herbalife, wygenerowały sygnał sprzedaży siły relatywnej względem rynku. Odczyt atrybutów technicznych spadł drastycznie z poziomu 5 do 1, w możliwej skali od 5 do 0. Wszystko to miało miejsce na 7 miesięcy przez negatywną prezentacją Ackmana! Także osoby przywiązujący wagę do analizy technicznej, w prosty sposób unikają wystawiania się na ryzyko inwestowania w spółki, które posiadają niskie atrybuty techniczne oraz generują negatywne sygnały w stosunku do rynku.

To co jest dla nas fascynujące, w umawianej anatomii upadku, jest prosty fakt, iż mieliśmy do czynienia z mnóstwem ostrzeżeń, ze strony popytu oraz podaży (analiza techniczna), lecz absolutnie żadnego ostrzeżenia ze strony analizy fundamentalnej. Herbalife jest jeszcze jednym przykładem tego fenomenu.

Jest to dla inwestorów lekcją, iż opłaca się stosować do sygnałów płynących z analizy punktowo-symbolicznej, aby móc efektywnie i bez emocji śledzić grę podaży oraz popytu. Jakikolwiek okaże się powód do aktualnych spadków na rynku, niezmiennym faktem jest iż na rynku w danym czasie jest więcej sprzedających, niż kupujących. Są to te podstawy, które determinują, iż cena rośnie w supermarkecie oraz na giełdzie: ``prawo podaży oraz popytu``.

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...