Jak aplikować o wsparcie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak aplikować o wsparcie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej / inforCMS
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem terenu pod inwestycje w województwach Polski Wschodniej. Pozostająca do rozdysponowania kwota to ponad 140 mln PLN. Aby jednak móc skutecznie rywalizować o fundusze konieczne jest przygotowanie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej.

Przed przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej na działania objęte wsparciem unijnym koniecznie zapoznajmy się z obowiązującą dokumentacją konkursową. Szczególnie pomocny w tym względzie będzie Regulamin przeprowadzania konkursu, który wskazuje potencjalnym wnioskodawcom zasady aplikowania o środki w ramach naboru wniosków. Ich znajomość pozwoli nam szybciej przebrnąć przez gąszcz wymogów i procedur unijnych stawianych przed wnioskodawcami.

Wszystkie obowiązujące dokumenty, w tym wytyczne, regulamin, wzór wniosku o udzielenie wsparcia, instrukcja znajdują się na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.parp.gov.pl

Jak przygotować wniosek o udzielenie wsparcia?

Wniosek w ramach konkursu powinien zostać przygotowany na formularzu stanowiącym załącznik nr 4 do Regulaminu i w zgodzie z instrukcją jego wypełnienia (załącznik 5). Wniosek powinien zostać przygotowany w dwóch egzemplarzach, mianowicie w formie papierowej i elektronicznej. W przypadku wersji elektronicznej, wypełniony wniosek powinien zostać zapisany na nośniku informatycznym takim jak płyta CD/DVD. Ponadto, w wersji elektronicznej wniosku należy uwzględnić wszystkie załączniki do wniosku.

Porównaj: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Jednocześnie musimy pamiętać, aby dokumentacja aplikacyjna była kompletna, tzn. oprócz wniosku o udzielenie wsparcia zawierała wszystkie wymagane załączniki, zgodnie z sekcją M formularza wniosku. Ważne jest również zachowanie ponumerowanie wszystkich stron wniosku oraz załączników jak również ich parafowane przez osobę lub osoby upoważnione do złożenia wniosku o udzielenie wsparcia. Częstym błędem występującym w składanej dokumentacji jest brak podpisu w sekcji L formularza wniosku „Oświadczenie Beneficjenta” przez osobę upoważnioną do podpisania wniosku oraz brak firmowej pieczątki. Pamiętajmy, także o załączenie do wniosku umocowania dla osoby, która na jego podstawie jest upoważniona do podpisania wniosku. 

W ramach konkursu dopuszcza się przekazywanie wniosków o udzielenie wsparcia do oceny bez pozwolenia na budowę oraz bez decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod warunkiem, że wraz z wnioskiem przedłożone zostanie potwierdzenie wystąpienia do odpowiedniego organu o wydanie przedmiotowych dokumentów.

Polecamy serwis: Umowy

Gdzie składać wniosek?

Wniosek o udzielenie wsparcia można złożyć przez cały okres prowadzenia konkursu, tj. od daty otwarcia naboru do daty zamknięcia konkursu, które nastąpi w dniu 30.09.2010 r. lub w przypadku przekroczenia puli dostępnych środków przeznaczonych na dany nabór. Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy dostarczyć osobiście, przesłać pocztą lub kurierem na adres Zespołu Infrastruktury Nowoczesnej Gospodarki w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pamiętajmy również o tym, aby wniosek o udzielenie wsparcia był opakowany w sposób uniemożliwiający dostęp do jego zawartości osobom nieuprawnionym.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...