Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć III

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim
Spełnienie przez wniosek kryteriów formalnych i dostępu podczas oceny merytorycznej wcale jeszcze nie oznacza przyznania dofinansowania. Wniosek jest przekazywany do oceny pod kątem spełnienia kryteriów ogólnych i szczegółowych.W odróżnieniu jednak od kryteriów formalnych i dostępu, gdzie ocena miała charakter „zero-jedynkowy”, tutaj ocena dokonywana jest w oparciu o skalę punktową. Jest to o tyle ważne, gdyż w zależności od ilości przyznanych punktów podczas oceny, nasz projekt wpisywany jest na listę rankingową.

Im wyższa pozycja projektu na liście rankingowej tym większe szanse na przyznanie unijnej dotacji. Warto dodać, że ocena ta jest dokonywana przez Komisję konkursową, ale w przypadku projektów wysokowyspecjalizowanych istnienie możliwość powołania ekspertów w celu opracowania analizy, raportu itd. 

Kryteria ogólne

Kryteria ogólne maja na celu zbadanie stopnia oddziaływania projektu na zagadnienia o charakterze uniwersalnym istotne dla każdego projektu, niezależnie od obszaru wsparcia, w ramach, którego projekt będzie realizowany. Poszczególne kryteria maja zróżnicowana wagę, tj. maksymalna ilość możliwych do uzyskania punktów, w zależności od poziomu istotności danego problemu. Na tym etapie oceny badane są m.in. stopień efektywności projektu (np. efektywność wydatków projektu), powiązanie projektu z innymi inwestycjami współfinansowanymi ze środków unijnych czy stopień przygotowania projektu do realizacji.

Warto zadbać, aby we wniosku o dofinansowanie szczegółowo i starannie zostały opisane zagadnienia związane z kryteriami dostępu. W przypadku, gdy nasze przedsiębiorstwo realizowało już inwestycje współfinansowane ze środków unijnych w tej czy poprzedniej perspektywie finansowej, koniecznie opiszmy to we wniosku o dofinansowanie. Wskażmy również, że realizowane przez nas inwestycje w sposób kompleksowy przyczyniają się do rozwiązania danego problemu na danym obszarze. 

W ramach kryteriów ogólnych można uzyskać maksymalnie 60 punktów. 

Zobacz także: Wydatki niekwalifikowane projektu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Kryteria szczegółowe

Kryteria szczegółowe mają na celu zbadanie stopnia oddziaływania projektu na istotne kwestie w poszczególnych dziedzinach wsparcia Programu. Ocena na podstawie tych kryteriów polega na przyznawaniu punktacji projektowi w zależności od stopnia tego oddziaływania. Dla konkursu na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach (działanie III.3) oceniane będzie m.in. czy działalność beneficjenta jest prowadzona w kooperacji z działami B+R przedsiębiorstw lub jednostkami naukowymi, czy projekt ma charakter innowacyjny na skalę regionalną, krajową lub globalną, czy wnioskodawca posiada akredytowany certyfikat jakości w przedsiębiorstwie zgodny z wymaganiami normy ISO 9001. 

Jeżeli nasz projekt zakłada kooperacje z działem B+R lub jednostką naukową na okres realizacji projektu, możemy w ramach tego kryterium otrzymać 6 punktów na 12 możliwych. Punktacja jest przyznawana w zależności od długości współpracy beneficjenta w związku z realizacją projektu.

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

W ramach kryteriów szczegółowych można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Wniosek, który uzyska, co najmniej 60% punktów z kryteriów szczegółowych zostaje wpisany na listę rankingową.

W przypadku projektów, które otrzymały taką samą liczbę punktów, o kolejności na liście decyduje termin złożenia wniosku.
W przypadku zakończenia oceny merytorycznej projektu, wnioskodawca jest informowany pisemnie o wyniku oceny w terminie 10 dni roboczych od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich projektów.

Szczegółowe i obowiązujące dla wnioskodawców zasady organizacji konkursu zawiera dokumentacja konkursowa dla naboru projektów w ramach działania III.3. Jest ona dostępna pod adresem strony internetowej: http://www.cop.lodzkie.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...