Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Wniosek o płatność / inforCMS
Wypłata przyznanej dotacji następuje na podstawie składanych przez beneficjenta projektu wniosków o płatność. Zasady wypłaty środków unijnych są szczegółowo określone w postanowieniach umowy o dofinansowanie projektu unijnego.

Kiedy wniosek o płatność?

Wypłata środków z unijnej dotacji następuje na podstawie przedłożonych przez beneficjentów wniosków o płatność. Wnioski o płatność należy składać zawsze w sytuacji gdy:

  • wnioskuje się o refundację kosztów, które zostały poniesione w związku z przygotowaniem i realizacji projektu,
  • wnioskuje się o przekazanie zaliczki na poczet przyszłych wydatków na realizację projektu,
  • istnieje konieczność rozliczenia wcześniej przyznanej zaliczki, 
  • przekazuje się informacje o postępie rzeczowym projektu (część sprawozdawcza wniosku).

Dofinansowanie ze środków unijnych może być wypłacone beneficjentowi za pomocą dwóch metod:

  • płatności zaliczkowej, czyli wypłaty środków na poczet przyszłych wydatków planowanych do poniesienia w związku z realizacją projektu oraz,
  • refundacji, czyli wypłaty środków na pokrycie wydatków poniesionych wcześniej przez beneficjenta w związku z realizacją projektu.

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

Z jaką częstotliwością?

Wnioskowanie o płatność powinno odbywać się w trybie regularnym. Oznacza to, że beneficjent projektu unijnego jest zobowiązany do przedkładania wniosku o płatność nie częściej niż raz w miesiącu i nie rzadziej niż co 3 miesiące, zgodnie z harmonogramem wydatków. Zasada ta obowiązuje nawet w przypadku, gdy w danym okresie, za który wniosek został złożony, nie zostały poniesione żadne wydatki związane z przygotowaniem i realizacją projektu. W takiej sytuacji beneficjent jest zobowiązany wypełnić część sprawozdawczą wniosku, w której przedstawia przebieg realizacji projektu, wskaźniki realizacji projektu, problemy napotkane w trakcie realizacji danego zadania itp.

Beneficjenci projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego są zobowiązani do składania wniosków o płatność (wniosków o płatność zaliczkową) terminami wynikającymi z harmonogramu wydatków, który stanowi załącznik do umowy o dofinansowanie. Do ostatniego dnia każdego miesiąca, beneficjent projektu składa informację potwierdzającą zadeklarowane w harmonogramie wydatki, terminy i kwoty. Niezłożenie wniosku w wymaganym terminie może skutkować przesunięciem przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych terminu wypłaty środków beneficjentowi.

Polecamy serwis Dotacje

Do wniosku należy załączyć kopie faktur lub innych dokumentów księgowych o równoważnej wartości księgowej, które stanowią dowód zakupu oraz dokumenty potwierdzające dokonanie płatności. Każda faktura powinna być odpowiednio opisana oraz zatwierdzona przez upoważnioną do tego osobę – zgodnie z zasadami księgowymi.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...