Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji / inforCMS
Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania dla naszego projektu przychodzi etap polegający na jego wdrożeniu. Po podpisaniu umowy o dofinansowaniu realizacja projektu musi przebiegać zgodnie z harmonogramem oraz w poszanowaniu unijnych zasad.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w sprawie przyznania unijnego dofinansowania na realizację naszego projektu przychodzi czas na otwarcie szampana. Ale następnego dnia musimy zmierzyć się z obowiązkami, które spoczywają na beneficjencie unijnego projektu w związku z przyznaniem dotacji.

Umowa o dofinansowanie projektu

Szczegółowe prawa i obowiązki beneficjenta projektu unijnego są określone w umowie o dofinansowanie. W zależności od programu operacyjnego w ramach, którego realizujemy nasze przedsięwzięcie może ona mieć różną formę. Posiłkując się przykładem przyjrzyjmy się konstrukcji umowy o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach bardzo popularnego działania 8.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, za pośrednictwem, którego można realizować innowacyjne projekty w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W tym przypadku umowa o dofinansowanie składa się 17 paragrafów oraz 6 załączników. Umowa o dofinansowanie projektu z działania 8.1. określa m.in. zasady realizacji projektu, koszty realizacji inwestycji, w podziale na koszty kwalifikowane oraz wkład własny beneficjenta, wysokość i formy dofinansowania unijnego dla projektu, warunki jego wypłaty, a także obowiązki w zakresie sprawozdawczości, monitorowania i ewaluacji. Nie mniej ważne jest również zobowiązanie beneficjenta w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych w zakresie realizowanych inwestycji oraz jej źródeł finansowania. W przypadku projektu z zakresu gospodarki elektronicznej przedsiębiorcy są zobowiązani treścią umowy do przestrzegania zasad z zakresu przeprowadzania kontroli, audytów oraz przechowywania dokumentów związanych z przygotowaniem i realizacją projektów unijnych.

Wzór umowy o dofinansowanie jest na ogół dostępny w dokumentacji konkursowej podczas naboru wniosków o dofinansowanie. Przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych dobrze jest zapoznać się z treścią umowy. W przypadku działania 8.1. POIG wzór umowy jest dostępny pod adresem http://www.parp.gov.pl

Co do zasady treść umowy o dofinansowanie powinny odzwierciedlać informacje zawarte w złożonej przez nas dokumentacji aplikacyjnej, w tym we wniosku o dofinansowanie projektu.
Załączniki do umowy o dofinansowanie Integralną częścią umowy o dofinansowanie są załączniki. I tu również w zależności od danego programu operacyjnego i działania, instytucja organizująca konkurs może zażądać przedłożenia różnych załączników.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Posługując się powyższym przykładem działania 8.1. POIG wymaga się od beneficjenta na etapie przygotowywania i podpisywania umowy o dofinansowanie przedłożenia następujących załączników: kopia wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, harmonogram rzeczowo–finansowy projektu, harmonogram płatności, weksel in blanco opatrzony klauzulą „nie na zlecenie”, deklaracja wekslowa oraz kopia dokumentu potwierdzającego umocowanie przedstawiciela beneficjenta do działania w jego imieniu i na jego rzecz (pełnomocnictwo, wypis z KRS, inne). Wszystkie załączniki do umowy o dofinansowanie wymagają staranności w przygotowaniu, w szczególności harmonogram rzeczowo-finansowy oraz harmonogram płatności.
Pamiętajmy również, że w uzasadnionych przypadkach instytucja z którą podpisana została umowa o dofinansowanie ma prawo do jej rozwiązania. Warunki rozwiązania umowy również są szczegółowo omówione w jej treści.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...